Ekonomi

Türev Ürün Nedir? Türev Piyasası Nelerdir?

Türev ürün nedir? Türev piyasası nedir? sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Türev ürünler, riskten korunarak varlığın değerinde değişimlere göre değişen ürünler olarak bilinmektedir. Hızla değişen finansal piyasa da yatırımlarınız esneklik kazanacak!

Türev ürün nedir? Türev piyasası nedir? sorularını sizler için cevapladık. Türev ürün, hızla değişime uğrayan finansal piyasalarda yatırımlarınızın esneklik kazanmasını sağlar. Dolayısı ile değerini bir varlığa dayanarak değerindeki değişime göre değişen ürünler olarak tanımlanır. Vade nedeni ile spor ve zaman piyasasında fiyat dalgalanmaları ile değişkenlik göstermektedir. Genellikle riskten korunmak için ya da belirli bir düzeyde risk alarak getiriyi yükseltmek için kullanılmaktadır.

Alternatif Bank, türev ürün için oluşabilecek bazı riskleri ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda Alternatif Bank bazı ön görülere göre  gelir artırıcı ürünler sunmaktadır. Temel de bugünden itibaren geleceğe kadar kuru sabitleme amacı ile yapılan bir anlaşmadır. Bunun yanı sıra taraflar anlaşma tarihinde para ve fiyat konusunda değişim yapmamaları için bir imkan sunar.

Türev Piyasası Nelerdir?

Yüzlerce farklı çeşidi olsa da en çok kullanılan türev ürünler şunlardır;

  • Futures
  • Forward
  • Swap
  • Opsiyon
  • Kredi türevleri
  • Yapılandırılmış türevler
  • Egzaotikenstümanlar

Yukarıda bilinen türev ürünler vadeli işlem kontratları olarak ifade edilmektedir. Sahiplerine iler bir tarihte teslimat yapmak üzere finansal aracın anlaşılmış fiyattan alım ve satım hakkını göstermektedir.

Türev Ürünlerin Kullanım Amacı Nedir?

Türev ürün piyasaları pek çok fayda sağlamaktadır. Bunların en başında vadeli işlemlerin geleceğe yönelik beklentisi olan kişilerin pozisyon almasına imkan tanımaktadır. Dolayısı ile gelecekte fiyat artışını bugünden kontrol altına almanızı sağlıyor. Bu sayede bugünden itibaren gelecekte de aynı fiyatta piyasa da değerini korumanızı amaçlar. Peki, türev ürünlerin kullanım amacı nedir?

  • Spekülasyon sebepli kullanılıyor.
  • Koruma sebepli kullanılıyor.
  • Arbitraj sebepli kullanılıyor.

Türkiye’de Türev Ürünler

Türkiye’de mali piyasa da yaygın bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Türev ürünlerin başında ise vadeli işlemler geliyor. Future piyasalar olarak adlandırılmaktadır. Yani geleceği ele almaktadır. Future piyasasında bilinen vadeli işlemler borsası VIOP tanınan bir borsa piyasasıdır. Vade işlemler de kullanılan türev ürünler, en sık kullanılan hisse endeksi vadeli işlemler olarak bilinmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu