Hamilelik

Gebelikte Yatış Pozisyonları Nasıl Olmalı?

Anne adayları için gebelikte yatış pozisyonu uygun şekilde ayarlanmalıdır. Bu durum annenin ve bebeğin sağlığı için son derece önemlidir. Anne adayı gebelikte uykusundaki rahatlığı kaybedebilir. Bu nedenle de rahat bir uykuya ancak uygun yatma şeklini yakalayarak ulaşır. Ayrıca bebeğin sağlıklı gelişimi için de annenin yatma pozisyonu oldukça önemlidir. Hem annenin hem de bebeğin rahatlığını sağlayacak yatış pozisyonu ile annelerin uyku düzeni de korunur.

Yüzüstü Yatış

Anne adaylarının yüzüstü yatması istenilen bir durum değildir. Gebeliğin her döneminde anne adayları yüzüstü yatmaktan kaçınmalıdır. Özellikle de ilk üç aydan sonra bebeğin büyümesinde bir artış gözlemlenir. Bu durumda annenin yüzüstü yatması bebeğe ve rahme baskı oluşturur.

Yüzüstü yatan anne rahme baskı uygular. Bu durum da bebeğe yeterince kan ve besin gitmemesine neden olur. Bebeğin gelişimine engel olduğu için de yüzüstü yatıştan anneler uzak durmalıdır.

Sırtüstü Yatış

Annelerin kaçınması gereken yatış şekillerinden biri de sırtüstü yatmaktır. Gebelikte uygun yatış pozisyonları arasında en tercih edilmeyen yatışların başında gelir. Özellikle gebelik ilerledikçe yüzüstü yatış da anneler için uygun olmamaya başlar.

Yüzüstü yatan anneler öncelikle kendilerin rahat bir uykuya sahip olmasına engel olur. Çünkü sırtüstü yatarak bebeğin tüm ağırlığını kendi üzerine alır. Bu durum da omurgaya baskı yapar.

Sağ Tarafa Yatış

Vücuttaki en büyük toplardamar sağ tarafta bulunur. Bu nedenle de sağ tarafa doğru yatan anne adayı da toplardamara baskı oluşturur. Bu durum da hem kendi hem de bebeği açısında pek çok olumsuzlukları ortaya çıkarır.

Sol Taraf Yatış

Anne adayları için en doğru yatış şekli gebelikte sol tarafa yatış pozisyonudur. Bu sayede hem anne rahat bir uykuya kavuşur. Hem de bebeğin sağlıklı gelişimi sağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu