Yaşam

Ergen Çocuğu Olan Ebeveynlere Öneriler

Çocuk sahibi olmak onları büyüyüp yetiştirmek, hayata hazırlamak her ebeveyn için zor ve meşakkatli bir süreçtir. Ebeveyn kendi hayatından ve isteklerinden vazgeçerek büyük bir sevgi ile bebeklik döneminde yetişkinlik dönemine kadar çocuğunu gözetir koruyup kollar. Bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik gibi dönemlerde sürekli olarak çocuğunun yanında olan ailelerin en zorlu dönemlerinden biri ergenliktir.

Ergen Çocuğu Olan Ebeveynlere Öneriler
Ergen Çocuğu Olan Ebeveynlere Öneriler

Ergenlik döneminde bireyde yaşanan gelişme fiziksel değil psikolojiktir. Bu durumda anne ve baba çocuğun iç dünyasında neler yaşadığını tam olarak bilemediği için nasıl yaklaşacağını da bilmez. Bireyin gelecek hayatını önemli derecede etkileyecek olan ergenlik döneminin sağlıklı bir şekilde atlatılmasında anne ve babalara büyük görev düşüyor.

Ergenlik dönemi içerisinde çocuklara karşı olumsuz tavır sergilenmemeli. Onlara kötü hitap tarzlarında bulunulmamalı bunun aksine güzel sözlerle yanlış davranışların düzeltilmesi sağlanmalı. Ergenlikte en önemli konu iletişimdir. Empati kurarak ergenle iletişim kurulup onu yargılamadan, ona değer vererek konuşmalarını sözlerini dinleyin.

Ergen Çocuğu Olan Ebeveynlere Öneriler
Ergen Çocuğu Olan Ebeveynlere Öneriler

Ergen Ailelerde Huzur için Taviz Verilmemeli

Bu dönem içerisinde ergenler aile hayatında uzaklaşarak arkadaş ortamına yönelir ve hayatın odak noktası akranları olur. Aileler böyle durumlarda temkinli ve dikkatli olup arkadaşlarını tanımalı. Kötü alışkanlıklara sahip arkadaşlara sahipse bu durumda doğru iletişimle yöntemiyle ergen uyarılmalı. Ev içerisinde huzurun bozulmaması için yanlış davranışlar karşısında sessiz kalınması daha büyük sorunlara yol açar. Bu nedenle ergenlik dönemi içerisinde çocuk ile empati kurarak bir arkadaş gibi yaklaşırken aynı zamanda otoriteyi de elden bırakmamalı ve bu ikisi arasında ki denge çok iyi kurulmalı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ergenlik dönemini hepimizin geçirdiğini günlerdir. kimimiz için kolay geçmiştir kimimiz için de baya zorlayıcı olmuştur. O yüzden karşımız da ya da tanıdığımız birisi ergenlik dönemi yaşıyorsa empati yoluyla bazı zorlayıcı yolları gidermiş oluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu