Sağlık

Diş Temizliği

Dişlerine iyi bakmak her insan için değişmez bir öneme sahiptir. İnsanların büyük çoğunluğu daha beyaz bir gülüş ve iyi bir izlenim bırakabilmek için dişlerine önem verir. Yine de bazı yiyecek ve içecekler dişlerin düşmanıdır ve bunlarla mücadele etmek gerekir.

Diş Temizliği
Diş Temizliği

Diş Temizliği ve Sağlıklı Dişler İçin Neler Yapabiliriz?

Diş sağlığını etkileyen faktörlerin başında diş ve ağız bakımı gelir. Fakat bazı uzmanlara göre çiğneme şekli ve yiyeceklerin etkisi önemsenecek derecede fazladır. Bu uzmanlar diş temizliği ve sağlıklı dişler için bazı öneriler sunmuş.

Bu önerilere baktığımız zaman diyetisyenler ile ilgili. Uzmanlara göre diyetisyenler hastalarına diyet programı hazırlarken bir diş uzmanına danışmalıdır. Ayrıca uzmanlar mekanik temizlik olayının önemine vurgu yapıyorlar. Mekanik temizleme dediğimiz olay çiğneme sırasında mekanik etki ile ağızda ve dişlerde temizlik meydana gelmesidir. Ve yine çürükler ağızda çiğnemenin az olduğu yerlerde oluştur. Uzmanlar elma ve havuç gibi sert besinlerin mekanik temizlik konusunda yardımcı olacağı düşüncesindeler.

Diş Temizliği
Diş Temizliği

Sakız kullanımı da diş temizliği için öneren uzmanlar sakızın tükürüğü arttırıcı etkisinin temizlemeyi arttıracağını söylüyorlar. Ayrıca sakız çiğnenecekse şeker olmayan sakızların daha yararlı olacağını belirtiyorlar.

Uzmanlar tatlılardan mümkün olduğunca uzak durmanın çürüğü azaltacağı ve ağız sağlığına iyi geleceği konusunda fikir birliğine vardılar. Ayrıca yer fıstığının tükürük arttırma özelliği sayesinde temizliği arttırdığını bu yüzden ağız sağlığına faydalı olabileceğini belirttiler.

Dişlerimi sağlıklı tutmak için fırçalama ve ağız sağlığına dikkat etmek önemli. Bunların dışında sayılan önerileri dikkate alarak ağız sağlığımızı daha da iyi koruma şansına sahibiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Günde en az 3 defa fırçalamanızı öneririm bazı doktorlar 2 den fazla fırçalamanın gerek duyulmadığını söylese de gün içerisinde 3 hatta ara öğünler ile birlikte 4 5 öğün yemek yiyoruz dişlerimizin temiz görünebilmesi için sürekli temizlememiz gerekiyor fakat ne yazık ki çoğumuz ya çalışıyor yada okula gidiyoruz ortamlar diş fırçalamak için yeterince temiz olmuyor ve fırçalamıyoruz bu nedenle fırçalamayadığımız zamanlarda mutlaka diş ipi yanımızda bulundurmamız gerekiyor .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu