Ekonomi

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar? Engelli sağlık kurulu raporu Engellilerin engelli olduklarını kanıtlamak için alınan bir belgedir. Peki nasıl alınır, ücreti ne kadar? sorusunun cevabı yazımızda..

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar? Engelli sağlık kurulu raporu engelli raporunda yazan oran yüzde (%) olarak belirtilmiştir. Devlet tarafından yapılan engelli tanımı şu şekildedir: Bir engelli raporu ile bedensel veya zihinsel bedensel işlevlerinin en az %40’ını kaybetmiş kişilere engelli denir. Kişinin engelli olup olmadığını gösteren sağlık raporuna engelli sağlık raporu denir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Maluliyet raporu almak için Sağlık Bakanlığının yetkilendirdiği hastanelere giderek muayene olmak gerekmektedir. Muayene bir uzman doktor yapmalıdır. Ardından muayenenin sonuçlarını sağlık kurulu değerlendirir ve muayene sonucuna göre rapor verilir.

Tedavi edilebilecek olanlara geçici, tedavi edilemeyenlere ve %90 ve üzeri raporu olan kişilere süresiz olarak rapor verilir. Rapor almak için öncelik koşulları şunlardır;

1- T.C. Vatandaş olmayanlar başvuramaz.

2- Engel oranı %40 ve üzeri olmalıdır.

Bu şartları sağlayan engelli kişiler rapor alabilir ve sosyal haklarından yararlanabilirler. Rapor almak için hastanın hastalığı ile alakalı olan polikliniğe gitmesi gerekir. Kişinin ayrıca değişik hastalıkları da varsa bu hastalıklar ile ilgilenen polikliniklerde de ayrı muayene edilmelidir. Engelli Raporu 2021 İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Engelli Raporu için istenen belgeler aşağıda sıralanmıştır;

1- T.C. Nüfus Kimliği

2- Çocuklar için başvuru işlemi anne veya baba tarafından yapılır. Vasisi olanlar mahkemece verilen vasi belgesini unutmamalıdır.

3- Kurul, 5 adet vesikalık fotoğraf istemektedir. Bazı yerlerde fotoğraf panonun önünde çekilmiştir.

4- Engellilere özel başvuru formu belgesi,

5- İmzalı onaylı muayene belgesi,

6- Eğitim alan engellilerin eğitim belgeleri

Bunlar başvuru sırasında istenen belgelerdir. Başvuru sürecinde bu belgelerden birinin eksik olması durumunda başvuru işlemi gerçekleştirilmez.

2021 Engelli Sağlık Kurulu Rapor Ücreti Ne Kadardır?

Maalesef engelli sağlık kurulu raporu alma işlemi tamamen ücretsiz olarak yapılamamaktadır. Bireylerin rapor alabilmeleri için belirli bir ücret ödemeleri gerekmektedir. Aslında ödenen ücret rapor ücreti değil, standart yönetim kurulu ücretidir. 2021 yılında rapor almak için ödenecek ücret 200 TL’dir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu