Sağlık

Demlikle Çay ve Demli Çay

Çay Türk insanlarının çok sevdiği bir içecektir. Muhabbet ve sohbetin içeceği olan çay bizim kültürümüzde de değişmez bir öneme sahiptir. Bunun dışında bizim kültürümüzde çay poşet olarak değil de demleme usulü ile içilir. Günümüzde yapılan araştırmalar demli çayın düşündüğümüzden çok özelliğe sahip olduğunu ortaya çıkardı. Zevk için içilen çay günümüzde sağlık için de kullanılır oldu. Günümüzde demli çayın faydaları çok fazladır ve gün geçtikçe yeni şeyler öğrenmeye devam ediyoruz.

Demlikle Çay ve Demli Çay
Demlikle Çay ve Demli Çay

Demli Çayın Faydaları ve Bizim Bilmediklerimiz

Araştırmalar çayın kanser önleyici TF-2 içerdiğini tespit etmiştir. Bütün bunların dışında demli çayı kullanabileceğimiz başka yerler de vardır. Derideki yaraların temizlenmesi bunlardan birisidir. Derinizde bulunan yaralarda çayı kullanabilirsiniz. Pamuğun üstüne çay dökerek uyguladığınız zaman derinizdeki yaralara nasıl bir etki yaptığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Bunların dışında demli çayın koku giderici özelliği de vardır. Koku yapan bir yemekle uğraştıktan sonra ellerinizin koktuğunu fark ederseniz demli çay ile elinizi yıkayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra elinizin kokmadığını fark edeceksiniz.

Demlikle Çay ve Demli Çay
Demlikle Çay ve Demli Çay

Yine derideki yağı alıcı özelliğe sahiptir demli çay. Duştan çıkmadan önce teninize bir çaydanlık çay dökerek etkisini görebilirsiniz. Demli çayın faydaları sayılırken atlanmaması gereken bir diğer faydası ise saçlar üzerindeki etkileri. Saçın yıkama işlemi tamamlandıktan sonra bir çaydanlık ılık çay ile durulanan saçların matlıktan kurtulduğu ve daha parlak olduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Çay içecek olmasının yanı sıra vücudumuz için de bir ilaç vazifesi görüyor neredeyse. Bu ve daha pek çok faydası ile birlikte çay artık içecek olmasının yanında sağlık için kullanılan bir ürün konumundadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çay biz türkler için çok tüketilen ve en önemli içeceklerimizden biri. Diğer ülkere göre türkiye daha çok çay tüketiyor. Yararları olduğunu bilmiyordum açıkçası. Öğrendiğim iyi oldu. 🙂

  2. Günde en az 10 çay içiyorum belki de daha fazla benden daha da çok içenler var çevremdekiler hep zararlı olduğunu söylerlerdi ama görüyorum ki yanılmışlar 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu