Yaşam

Beden Dilinde Tokalaşma

Beden dilinde tokalaşma konusu sosyal çevremizde oldukça önemli etkileri olan bir konu ve bu konunun ipuçlarını bildiğimiz sürece iş hayatında ve sosyal hayatta kendimizi daha iyi ifade edebiliriz. Tokalaşma aslında tamamen iki kişi arasındaki güç dengesinin belirlenme ve karşı tarafa gösterilme isteğinden başka bir şey değil, tabi ki biz bunu selamlaşma amacıyla kullanıyoruz çoğunlukla.

Tokalaşma Biçimleri

Tokalaşma biçimleri temel olarak 5’e ayrılıyor; eşit tokalaşma, baskın tokalaşma, edilgen tokalaşma sandviç tokalaşması ve sosyetik tokalaşma. Tokalaşma, ellerin vücuttan ayrılıp karşı tarafa uzatılması şeklinde yapıldığı için bir anlamda da karşı tarafa “Duygusal olarak sana açığım” mesajı verir. Yine de bunu yapma tarzımız, bizim içten içe karşı taraf üzerinde baskın mı edilgen mi olmak istediğimizi gösterir.

Eşit tokalaşma, adından anlaşılacağı gibi, her iki tarafın da ellerini yere paralel uzatarak tokalaşması demektir, herhangi bir üstünlük göstergesi yoktur.

Baskın tokalaşma ise genellikle kendine çok güvenen, hatta üstünlük taslamaya çalışan kişilerin yaptığı, el öptürme hareketine benzeyen, avucu kapalı tutarak karşı tarafa uzatma şeklidir. Karşı taraf bu durumda o kişiden alt bir seviyede olduğunu kabul ediyorsa bu problem olmayabilir fakat bu üstünlük gösterisini kabul etmek istemiyorsa elini eşit konuma getirebilir veya daha üst konumda olduğunu belirtmek istiyorsa kendi elini üst konuma getirebilir. Bu tokalaşma biçimi genellikle politikacılar tarafından sıklıkla kullanılır, hatta bu hareket el sıkıştıktan sonra diğer el ile karşı tarafın koluna dokunma olarak devam edebilir. Karşıdaki kişi bunu kabul etmiyorsa, yine aynı şekilde o kişinin omzuna, yani daha üst bir noktaya dokunabilir. El ne kadar omza veya enseye yakınsa güç o kadar fazladır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu