Moda

Yüz Şeklinize Göre Gözlük Seçimi

Güneş gözlüğü ve dereceli gözlük seçerken yüz şekline göre seçim yapmak oldukça önemlidir. Aksi durum kişiyi kötü bir görüntü içerisine sokabilir.

Yüz şeklinize göre gözlük seçimi yapıldığında özellikle güneş gözlüklerinde daha tarz bir görüntü elde edilebilir. Bu bakımdan yüz şekilleri ve gözlük modelleri arasındaki ilişkiye bakıldığında oval yüz şekline sahip olan kişilere genellikle pek çok gözlük modeli uyum sağlar. Özellikle şakağa doğru yükselen ve yumuşak köşeleri bulunan kare şeklindeki çerçeveler oval yüzlerde gayet hoş durmaktadır. Çerçevelerde renk olarak istenilen bir renk seçilebilir.

Yüz Şekline Uygun Güneş Gözlüğü Seçimi

Genellikle pek çok insan yuvarlak yüz şekline sahiptir. Yuvarlak yüz şekline göre güneş gözlüğü seçerken çerçevenin yüzü ince ve uzun göstermesi önemlidir. Kalın ya da belirgin olan çerçeveler gözü çekik göstererek yüzün daha uzun görünmesine yardımcı olur. Buna ek olarak dikdörtgen ya da köşeli çerçeveler ile geniş forma sahip olan çerçeveler yuvarlak yüzler için idealdir. Kare yüz şekline sahip olanlarda ise seçilen güneş gözlüğünün yüz hatlarını biraz daha yumuşak göstermesine önem verilir. Bu noktada klasik oval çerçeveler yüzde istenilen etkiyi ortaya çıkarabilir.

Güneş gözlüğü eğer elmas şekle sahip olan bir yüz tipine seçiliyorsa bu durumda tercih kare, oval ya da çerçevesi olmayan gözlüklerden yana olabilir. Bu yüz tipine sahip kişilerde dar alın ve çene ile geniş yüksek elmacık kemikleri bulunur.

Uzun yüzler için gözlük seçimi yaparken ise yuvarlak ya da kare gözlükler seçilmelidir. Boyuna hatları uzun ve enine hatları kısa olan çerçeveler tam da bu yüz tipine uygundur. Bu önerilere dikkat edildiğinde hem güneş gözlüğü hem de dereceli gözlük doğru şekilde seçilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu