Burçlar

Burçlar ve Gök Cisimlerinin İnsan Fiillerine Etkisi

Burçlar ve Gök Cisimlerinin İnsan Fiillerine Etkisi! İnsanın fiilleri, kendi iradesi ile gerçekleşen ve iradesi dışında oluşan olarak iki kısımda incelenmektedir. İnsanın metabolizmasındaki organlar, insan iradesi dışında ve Allah’ın koyduğu program dahilinde çalışmaktadır. İnsanın elinde ve iradesinde olmayan bir çalışma düzeninde işlemektedir. İnsanın iradesi ile gerçekleşen fiiller ise sorumluluk oluşturmaktadır. İnsan iradesi dışında fiilleri üstünde etkiye sahip bir güç olarak burçlar yani yıldızlardan hiç bahsedilmemektedir.

Burçlar ve Gök Cisimlerinin İnsan Fiillerine Etkisi! Kuran ayetlerinde, burçların insan fiilleri ile vücut organlarının işleyişine doğrudan ya da dolaylı bir etkisinden bahsedilmemektedir. İnsan iradesi dışında işleyen düzene etkisi olmayan burçların, insanın iradesi ile gerçekleştiği fiillerine etkisi olduğunu iddia etmek ise insanları teolojik çıkmaza sürüklemektedir. İnsanlar, sorumluluk gerektiren ve kendilerinin yönlendirdiği fiillerin burçlar ya da gök cisimlerinin etkisi ile oluştuğu iddiası, dışarıdan müdahale edildiği manası taşımaktadır.

Kuran ve İnsan Filleri

İnsan, kendi fiillerini kendi isteği ve iradesi ile yaptığı seçim sonrasında yapmayıp, tamamını yahut ta bir kısmını burçlar ya da gök cisimlerinin zorlaması ile gerçekleştirdiğini ifade etmek, insanın sorumluluğunu ortadan kaldırmaya dönük bir düşünme şeklidir. Ne Kuranda ne de Sünnette, burçların ya da gök cisimlerinin insan iradesi dahilinde gerçekleştirdiği fiillere etkisi olduğuna dair bir delil bulunmaktadır.

Saffat suresinde, Hazreti İbrahim ile alakalı anlatılan kıssada, halkın bayram kutlamalarına iştirak etmesini istediklerinde, gökyüzüne bakıp, hasta olduğunu söyleyerek katılmayı reddettiği paylaşılmaktadır. Bu kıssadaki Hz. İbrahim’in bakışını, gök cisimlerine ya da yıldızlara bakarak karar verdiğine delil ya da işaret olarak kullanmak isteyenler ile burçların insan fiillerine etkisinden bu noktada bahsedenler de çıkmaktadır. Ayetlerin bir bütün olarak incelenmesi, olayın farklı olduğunu göstermektedir.

Hz. İbrahim, kavminin putlarını kırmayı planladığı, bu eylemi gerçekleştirmek için de, kutlamaya katılmaması gerektiği görülmektedir. Kavminin inandığı donelerle onlara yaklaştığı ve b eylemi için fırsat yakalamak maksadı ile muhataplarını ikna edip başından savmak için gökyüzüne baktığı anlaşılmaktadır. İbrahim peygamberin hastalığı ile alakalı bir ifade ise yer almamaktadır. Kuran, insan fiilleri üstünde burçların etkisi olduğuna dair en ufak bir işarette dahi bulunmamaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu