Teknoloji

Hindistan’da Geliştirilen Koo Twitter’ın Yeni Rakibi!

Hindistan’da Geliştirilen Koo Uygulaması Twitter’ın Yeni Rakibi Dünya üstünde en fazla kullanılan sosyal medya platformundan biri olan Twitter, Hindistan içinden kendisine yepyeni bir rakip buldu. Hindistan menşeili sosyal medya platformu olan Koo sosyal medya uygulaması, çok kısa bir zaman dilimi içerisinde dünyaya yayılması beklenmektedir. Bu sene süresince Hindistan içerisindeki sosyal medya kullanıcıları arasında, en fazla kullanılan platformun da Koo olması beklenmektedir.

Hindistan’da Geliştirilen Koo Uygulaması Twitter’ın Yeni Rakibi Hindistan’daki, hâlihazırda Twitter kullanıcı sayısı yirmi beş milyona ulaşmaktadır. 2021 senesinde alınan Hindistan temel tabanlı indirme sonucuna göre ise Koo uygulaması, yirmi milyondan fazla indirilmiştir. Koo uygulamasının artık İngilizce başta olmak üzere on ayrı dil seçeneği de bulunmaktadır. Uygulamanın bu sene içerisinde Hindistan’da yer alan yirmi iki resmi dili de kapsaması beklenmektedir.

Twitter Platformu ile Yaşanan Anlaşmazlık

Koo uygulaması, Hindistan devleti ile Twitter arasında yaşanan bir anlaşmazlığın neticesinde ortaya çıkmaktadır. Narendra Modi başkanlığındaki Hindistan hükumeti, Twitterdan bazı hesapların engellenmesi talebinde bulunmuştu. Önce olumlu karşılanıp sonra hesaplar serbest bırakılmıştı. Konu daha da ileri boyuta götürerek, Twitter çalışanlarına yasal işlemler başlama tehdidine kadar ulaşmıştı. Bu yaşanan gerilim de, bir anda insanların Koo uygulamasına geçmesini tetiklemişti. Ulaşılan rakama göre de, Twitter kullanıcı sayısına her geçen gün yaklaşıldığına işaret etmektedir.

2020 senesinde ilk kurulduğunda sadece İngilizce öğretmeye dayanan uygulama, Hindistan yurttaşlarının İngilizce konuşmaları adına hizmet vermekteydi. Koo, aynı zamanda Twitter’ın yasak olduğu Nijerya ülkesinde de, önemli seviyede popülerlik yakalamaktadır. Uygulamanın, 2022 senesinin sonuna değin yüz milyon kullanıcıya ulaşma hedefi bulunmaktadır. Hindistan içerisinde yaşamlarını sürdüren sporcular ile Bollywood yıldızları da, artık bu uygulamayı kullanmaya başlamaktadır.

Platformun kullanım kılavuzunda, nefret söylemi ile saldırgan içerikler kesinlikle yasak olarak yer almaktadır. Koo uygulaması, İngilizce dışında başka diller kullanan ülkelere de taşınmak istenmektedir. Nijerya içerisinde yoğun talep görmesi, uygulama yetkililerini küresel ölçekte dil seçeneğini genişletmeye itmiştir. Koo uygulaması içerisinde hali hazırda bulunan on dil seçeneğinin artırılması hedeflenmektedir. Değişik dil seçenekleri için o dillere dair içeriklerin oluşturulmasına başlandığı ve denemelerin devam ettiği bilgisi paylaşılmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu