Ekonomi

Banka Faizleri Konut Kredisi

Banka faizleri konut kredisi için farklılar göstermektedir bu sebeple en doğru olanı, banka faiz oranları ve toplam maliyeti iyice inceleyip sonrasında kredi kullanmaktır.

Konut kredisi, ev satın alırken genelde yeterli nakit miktara sahip olmayan kişilerin uzun vadeli olarak kullandığı kredi türüdür. Konut kredileri, kredi başvurusu yapan kişilerin kullandığı kredi ile alacağı evin üzerine bankalar tarafından ipotek konulması ile verilir. Bankalar konut kredilerinde, eksperler tarafından ev için belirlenen değerin tamamını karşılamaz, belirli bir orana kadar bankadan kredi kullanırsınız fakat arada kalan farkı nakit olarak karşılamalısınız.

Konut Kredileri

Türkiye’de inşaat sektöründe son yıllarda çok büyük bir gelişim gözlenmektedir. Çok büyük konut projeleri, teker teker hayata geçirilmiş ve sahiplerine teslim edilmiştir. Konut projelerinde görülen artış ile vatandaşlarda nakit paraları olmasa bile ev sahibi olmak için daha fazla çaba göstermişlerdir. Bankalardan kullanılan konut kredileri bu süreçte en çok başvurulan yol olmaktadır.

Banka faizleri konut kredisi özelinde evin yerine, konumuna, projeye ve ödeme süresine göre bankalar arasında farklılıklar göstermektedir. Geçtiğimiz yıl içerisinde döviz kurunda görülen yükselmeler, projelerin çokluğu sebebiyle piyasanın konut bakımından doyuma ulaşması gibi etkenler ile biraz yavaşlayan satışları arttırmak için birtakım önlemler alınmıştır. Tapu ve KDV indiriminden sonra, devlet yönlendirmesiyle bankalarda faiz oranlarında iyileştirmeye gitmiştir.

Bankalara Göre Kredi Oranı

Bankalar son dönemdeki revizeler ile beraber bazı bankalar tarafından kredileri %1’in altına inmiştir. Özellikle Ziraat Bankası ve Halk Bankası şu anda en cazip kredi fırsatlarını sunmaktadır. Banka konut kredisi, sadece faiz oranları üzerinden incelenmemeli, kullanıcıya yüklediği toplam ödeme yükü de, iyi değerlendirilmelidir. Cazip krediler ile satın alınan konutları hem kısa hem uzun vadede alıcılara para kazandırmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu