Sağlık

Vajinal Kuruluk Nedir? Sebepleri ve Tedavisi

Vajinal Kuruluk Nedir? Sebepleri ve Tedavisi nedir? Öncelikle vajinal enfeksiyonlar, kuruluğun olmasına neden olabiliyor. Ancak bunun dışında, direkt olarak kullanılan ilaçlar da buna sebep olabilmektedir. İşte merak edilenler tüm detaylar yazımızda..

Vajinal Kuruluk Nedir? Sebepleri ve Tedavisi nedir? Vajinal kuruluk neden olur sorunuzun yanıtını veriyoruz. Kişinin ne şeklide enfeksiyon kapacağı da belli olmadığından mutlaka bu durumun takip edilmesi gerekiyor. Enfeksiyon var mı yok mu durumunu aynı zamanda kaşıntı üzerinden de çözümleyebilirsiniz. Ancak en doğrusu doktor desteği almak olacaktır.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği

İlk olarak prolaktin hormonunun yüksek olması durumunda, elbette direkt olarak vajinal kuruluk ortaya çıkabiliyor. Genel olarak hormonal sebepler, kadının vajinasında pek çok durumu ortaya çıkarabilir. Bu hormonun yüksek olması durumunda, vajina salgı salgılanmaz. Git gide azalan doğal salgının sonunda da kuruluk meydana gelir. Yaşanan bu sorun vajinal kuruluk nedenleri arasındadır. İlişkiye girmeyi de zorlaştıracak olduğundan mutlaka destek almak ve çözümünün sağlanması son derece önemlidir.

  • Hormon tedavisi
  • İlaç desteği
  • Vajina üst düzey hijyen sağlanması

Gibi durumlar, yaşanan sorunun ortadan kalkması konusunda yardımcı olabilir. Ancak bunun dışında direkt  olarak hormon yüksekliği dışında yaşanabilecek olan durumlarda da elbette kuruluk meydana gelebiliyor.

Stres

Vajina kuruluğu ile alakalı olan bir durum da stres. Cinsellik sırasında ya da doğal hayatın içinde stres olması durumunda, vajinal akıntının tamamen durması söz konusu olabiliyor. Sonucunda ise stresin bir getirisi olarak kuruluk yaşanıyor. Cinsel yaşamı zorlaması dışında, vajinanın kendisini temizlemesi de zor bir hal alıyor. Bu durumda direkt olarak stres yaşanması durumu da vajina kuruluğuna neden olabiliyor.

Vajina Duşu

Kuruluğa neden olacak bir diğer husus ise vajina duşu olarak geçiyor. Kuruluk olması, direkt olarak vajina duşu eyleminin sık sık yapılması durumunda meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek açısından, mutlaka vajina duşunun sınırlandırılması önerilir. Bu durumda direkt olarak kişinin doğal bir akıntısı olması, vajinanın da beklenen sıvılığa gelmesi söz konusu olacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak siz de doğru yıkama hijyen işlemleri uygulayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu