Anne-Çocuk

Çocuklarda Odaklanma Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda Odaklanma Yeteneği Nasıl Geliştirilir? Birçok çocuk dikkat dağınıklığı sıkıntısı çekmekte. Anne babalar ise bu sorunun nasıl çözüleceği konusunda merak içinde.

Çocuklarda Odaklanma Yeteneği Nasıl Geliştirilir? Dikkat eksikliği birçok çocuğun çekmekte olduğu sıkıntılardan bir tanesi. Çocuğun yapacağı işe odaklanmasını zorlaştırarak çocuğun gelişiminde ve sosyal hayatında olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Bu yüzden çeşitli yöntemler yardımıyla odaklanma yeteneğini geliştirerek dikkat dağınıklığını yok etmeye çalışılması gerekmektedir.

Dikkat Eksikliği Nedenleri?

Dikkat eksikliğinin ortaya çıkmasında çeşitli faktörler rol oynayabilmektedir. Bu faktörler fiziksel, çevresel, kişisel ve beslenme ile ilgili olabilmektedir. Bir duyu organındaki sıkıntı sebebiyle kendini yapmakta olduğunuz işe verememek fiziksel, etrafınızdaki uyartıların fazla olması ve bundan duyulan rahatsızlık sebebiyle işe odaklanamamak çevresel, odaklanma konusunda başarısız olmak kişisel faktörlere örnektir. Bunların yanında yapılan araştırmalarla birlikte yüksek miktarda şeker içeren gıdaların tüketilmesi de çocuklarda dikkat eksikliğine sebep olabilmektedir. Bu sebeplerden ötürü dikkat eksikliğini aşmak için kendinize uygun ortamı yaratmak ilk adım olmalıdır.

Odaklanma Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

Odaklanma eksikliği her ne kadar can sıkıcı bir durum olsa da çeşitli yöntemler ve egzersizler yardımıyla odaklanma yeteneğini geliştirmek ve bu sıkıntıdan kurtulmak mümkündür. Çocuklarınızın odağını oyuncaklar yoluyla test ederek sıkıntı olup olmadığını teşhis edebilirsiniz. Bunun için örnek olarak oynadığı bir oyuncağı saklayıp sonra oyuncağın özelliklerini söylemesini isteyebilirsiniz. Odaklanma problemleri olduğunu tespit etmeniz halinde ise çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz. Bunlardan ilki zeka oyunlarıdır. Çocuğunuzla birlikte boş zamanlarda puzzle gibi zeka oyunları oynayarak beyin egzersizleri yaptırabilir ve böylelikle odaklanma yeteneğini geliştirebilirsiniz. Dikkat dağınıklığının sebeplerinden bir tanesi de açlıktır. Bu yüzden özellikle çocuğunuz okula gidiyorsa okul öncesi kahvaltıyı aksatmamalısınız. Aksi takdirde çocuğunuz açlık sebebiyle derslerine odaklanmakta sıkıntı çekecektir. Uyku düzeni de odaklanma üzerinde büyük etkisi olan bir faktördür. Çocuğunuzun her gün aynı saatte uyumasına ve yeterli uykuyu almasına dikkat etmelisiniz. Çünkü uykusuzluk dikkat eksikliğini de beraberinde getirmektedir. Çocuklarınızın arkadaşlarıyla zaman geçirmesine olanak tanımalısınız. Sosyalleşmek çocuğunuzun odaklanma yeteneğini geliştirecektir.

Eğer sizin çocuğunuz da odaklanma problemi çekiyorsa yukarıda belirttiğimiz yöntemleri kullanarak odaklanma yeteneğini geliştirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu