Sağlık

Tiroid Bezi İltihabı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Tiroid Bezi İltihabı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? Bazen insanlarda sıkça görülen sorunlardan birisi haline gelebilen tiroid bezi önlem alınmadığı taktirde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Tiroid Bezi İltihabı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? Tiroid bezi yaygın görülmemekle birlikte görülebilen ani boyun ağrısı, disfaji, ateş, terlemeyle beraber gelen alerjilerin yol açtığı bir enfeksiyon rahatsızlığıdır. Burada hastaların tedavisinde yüksek doz antibiyotik kullanılmaktadır.

Tiroidin Belirtileri Nelerdir?

Özellikle endokrin bezlerinden birisitiroid, T3 ve T4 (hormonlarının üretilmesinden kaynaklana aynı zamanda kan dolaşımına da salınmasından dolayı oluşmaktadır. Burada metabolizma ile ilgili tüm süreçleri kontrol etmekte olan tiroid bezi bazen bu gibi işlevleri yerine getiremediği durumlarda birden çok farklı sağlık sorunu oluşabilmektedir. Tiroid bezinden kaynaklandığı düşünülen buna bağlı semptomlar sık sık ortaya çıkmaktadır. İşte tiroid bezi rahatsızlığının belirtileri;

  • Herhangi bir uygulama yapmadan çok sık kilo almak veya vermek( bu durum genelde spor ve benzeri faaliyetler yapmadan hızlı kilo verenler için de geçerlidir)
  • Kol ve bacaklarda aniden görülebilen uyuşma veya karıncalanma hissinden kaynaklı olarak kas ve eklem ağrıları, kasların zayıflaması gibi kas veya eklem sorunlarının görülmesi
  • Kadınlar için adet döneminde artmaya başlayan ağrı buna bağlı olarak da adet kanamasının normalden daha uzun veya daha kısa sürmesi yine kadınlarda görülen adet düzensizliği gibi bazı sorunlar,
  • Kişilerde aniden artan libido azalması, cinsel isteksizlik ve kısırlık gibi sağlık sorunları,
  • Uzun süren kabızlık, ishal ve bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından kaynaklana bağırsak sorunları,
  • Kolesterol seviyesinin düşük veya yüksek olması (herhangi bir diyet uygulaması spor ve egzersiz kolestrol seviyesine düşürmesinden dolayı bunu yapanlarda bile tiroid bezi iltihabından kaynaklı kolestrol seviyesi daima yükselişe geçer)

Tiroid Bezi Rahatsızlığı Nasıl Teşhis Edilir?

Tiroid bezinin teşhis etmenin yolu aynanın karşısında kontrol edilmektedir. Tiroid bezini kontrol edebilmek için Adem elmasının hemen altında bulunan ve boynun ön kısmında genişleme veya şişlik olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır.

Çünkü tiroid bezi daima bu bölgede bulunmaktadır. Burada gerçekleşen kontroller ışığında baş geriye yaslanarak da yapılabilmektedir. Eğer bu bölgede bir genişleme ve şişkinlik varsa KBB uzmanına başvurunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu