Sağlık

Fetal DNA Testi Nedir ve Neden Yapılır? 

Fetal DNA Testi Nedir? Neden Yapılır? Anne karnında bebekte görülmesi muhtemel olan kromozomdan kaynaklanan sağlık sorunlarını tespit etmeye yarayan fetal DNA testi önemli bir işlem olarak görülmektedir.

Fetal DNA Testi Nedir? Neden Yapılır? Fetal DNA testi daha çok hamileliğin erken döneminde görülmeye başlayan özellikle bebekteki kromozomdan kaynaklanan sağlık sorunlarını anne kanı aracılığıyla tespit etmeye yarayan ileri düzey bir tarama testi olarak bilinmektedir. Özellikle burada bebeğin kaybına yol açabilen ve enfeksiyon gibi riskler barındıran amniyo senteze bağlı olarak ortaya çıkan bu işlem iyi bir alternatif olmasıyla öne çıkmaktadır.

Fetal DNA testi ne zaman yapılır?

Yeni anne adayları Fetal DNA testi hakkında merak ettiği bir diğer soru da Fetal DNA testinin ne zaman yapılması gerektiğidir. Özellikle bebeğin DNA’sından yola çıkılarak belirlenen serbest haldeki parçalar gebeliğin 5. haftasıyla birlikte de anne kanında sık sık gezinmeye başlar. Beşinci haftadan sonraki haftalarla birlikte serbest Fetal DNA parçacıklarının yoğunluğu da sık sık artmaya başlar.

Fetal DNA testinin sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşması için özellikle kandaki parçacıkların oranının da %4’ün üzerinde olması gerekmektedir. Bundan dolayı test için de en ideal zaman, gebeliğin 10. Haftası olarak ikiz bebekli anne adaylarından ise gebeliğin on ikinci haftası Fetal DNA testi için uygun zaman dilimleri olarak görülmektedir.

Fetal DNA testi nasıl yapılır?

Fetal testi yaptırmak anne adaylarının bir diğer merak ettiği soru da fetal DNA testinin nasıl yapılacağı sorusudur. Öncelikle bu işlemin uygulanması için anne adayının kolundan alınan küçük bir numune kanla ve bu kana karışan serbest DNA parçacıkları ayrıştırılarak saf hale getirilir. Bebeğin genleri bu kan aracılığı ile yeni nesil dizileme (YND) teknolojisinin kullanıldığı dizileme yöntemi ile analiz edilmektedir. Elde edilen veriler ışığında en yüksek derecedeki işlemciler tarafından tespiti sağlanır.

Fetal DNA Testini Kimler Yaptırabilir

Fetal DNA testi özellikle 35 yaş üstü anne adaylarının yaptırılması gerekir bunun yanı sıra ailesinde kromozomdan kaynaklı bir sağlık sorunu bulunan yeni anne ve baba adayları da fetal kromozon testi yaptırmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu