Sağlık

Stres Neden Kilo Aldırır?

Stres Neden Kilo Aldırır? Birçok kişinin sorunu olan stres neden kilo aldırır sorusunun cevabını merak edenler oldukça önemli olan bu konuyu açıklıyoruz.

Stres neden kilo aldırır? diye merak edenler bu konuda merak edilen birçok hususu önemsemektedir. Kilo problemi olanların genelde stresten kaynaklanan yeme içme alışkanları gündeme gelmektedir.

Stres altında olup kendini yemeye veren birçok kişi, kilo sorunuyla karşılaşabilmektedir. Özellikle duygusal açlık durumunda kişinin aniden ortaya çıkan açlığını bastırmak için yiyeceklere yönelmesi bilinen bir durumdur. Son derece önemli olan bu sorunun kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılması şarttır. Aksi durumda kilo almanın sonucu obezite gibi durumlarla sonuçlanabilir.

Serotonin hormonunun salgılanması için oldukça önemli olan yiyeceklerden olan çikolata ve benzeri karbonhidratlar olduğundan kişinin kilo alma nedeni hayat açıktır. Bu yiyecekleri yemek yerine daha sağlıklı olan yiyeceklerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Doğru Besinleri Tercih Edin

Doğru besinleri tercih ederek stres anlarınızda en azından daha az kalori alabilirsiniz. Bunun için öncelikle tercih edeceğiniz lifli besinler, sebze ve meyve püreleri ve benzer çok sayıda ürün çeşidi kullanabilirsiniz. Yeme içme konusunda çözüm bulmak istediğinizde kilo almaya neden olan yiyecekler son derece önemlidir. Bu yiyecekleri tüketmek istediğiniz durumlarda son derece önemli olan gıdaları kullanmanız gerekecektir. Beslenme konusunda kendinizi kontrol edemiyorsanız, psikolojik destek almanız şarttır. Bu yüzden son derece önemli olan besinlerin tüketilmesi gerektiğinde daha doğal olan ürünleri kullanabilirsiniz.

Yeşil Çay Tüketin

Stres anında kilo aldırıcı besinler tüketmemek için mutlaka yeşil çay gibi bitkisel çayları tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Özellikle kilo problemi gündeme geldiğinde atıştırmalıklar yerine melisa çayı, yeşil çay gibi ürünleri tüketebilirsiniz. Bu ürünleri tercih ederek her durumda     sağlığınızı korumaya özen göstermelisiniz. Farklı niteliklere sahip olan ürünleri tercih ettiğinizde düzenli beslenme alışkanlıklarınız ve sosyal dengenizi de kontrol altında tutmalısınız. Yemeklere yönelmek yerine sosyalleşmeyi deneyin.

Kilo vermek isteyenler için son derece önemli olan egzersiz ve hareketlilik durumu da oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden tercih edeceğiniz gıdaları tüketmek yerine psikolojinizi düzeltmeniz de kolay olacaktır.

Sosyal Hayatınızı Geliştirin

Sosyalleşme konusunda son derece çeşitli problemlerin söz konusu birçok durum vardır. Bunların başında gelen stres kişiyi farklı duygusal boşluk doldurma süreçlerine itecektir. Özellikle kilo sorunu yaşayan kişilerin tercih ettiği çok sayıda açlık krizi, kadınların sıkça yaşadığı Nutella kavanozunu kaşıklamakla bir tutulmuştur. Bu hem gerçek anlamdadır hem de psikolojik bir savaştır. Bu yüzden  kilo almaya neden olan besinler yiyecekler ve durumlar oldukça fazladır.

Yemek yemek yerine kitap okuyabilir, bir arkadaşınızla zaman geçirebilir ya da ailenizle zaman geçirmenin bir yolunu bulabilirsiniz. Bu yüzden sosyal açıdan çözüm bulmak istediğiniz her durumda  öncelikle kendi sağlığınızı düşünerek kararınızı verebilirsiniz. Profesyonel çözümler bulmak istediğinizde her zaman ekibimizin yardımını alarak çözüm bulabilirsiniz.

Stres kilo verdirir mi?

Stres ve sıkıntı yaşatan birçok problem yaşanabilir. Bu durumlardan kurtulmak istediğinizde hemen kendinizi bir yiyeceğe atmanız doğru değildir. Stres kilo verdirir mi gibi farklı bir soru da sorulabilir. Çünkü bu durumda iştahı açılan kişiler olduğu gibi iştahı kapanan kişiler de olabilir.

Bazı insanlar stresli durumlarda ve stres yaratan ortamlarda iştahlarının kapanması gibi sorunlar yaşayabilmektedir. Bu tür sorunları gidermek istediğinizde kilo vermek değil kilo almak da söz konusu olabilir. Her insanın duygusal açlığını gidermesinin yolu farklıdır. Bu yüzden kilo vermek yerine kilo alanlar da olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu