Sağlık

Kız Çocuklarında Erken Ergenlik Nasıl Anlaşılır?

Kız çocuklarında erken ergenlik nasıl anlaşılır? Ergenliği giriş belirtileri nelerdir? soruları anne ve babalar tarafından sıkça araştırılan konuların başında gelmektedir. Bizde bu makalemizde genç kız çocuklarının ergenliğe erken giriş belirtilerinden bahsedeceğiz.

Kız çocuklarında erken ergenlik nasıl anlaşılır? Sorusuna verilecek cevap çocuktan çocuğa değişir. Ergenliğe giriş yaşı herkese göre değişir ve belirtileri de herkeste aynı olmayabilir fakat genelde kendini gösterme yollar vardır.

Küçük Kızlarda Ergenliğe Giriş Belirtileri

Küçük kızlarda ergenliğe giriş belirtileri başında göğüslerin büyümesi gelir. Hormonların yavaş yavaş yoğunlaştığı zamanlarında göğüsler yağ oranının artması ile büyümeye başlar. Bu zamanlardaki yağ artışı ile kilo almak ve kıllanmaya başlamak tamamen normaldir.

Tam olarak ergenliğe giriş kızlarda adet döngüsünün başlaması ile başlar. Fakat erken ergenlik belirtileri artan sebum üretimi yüzünden ciltte sivilce çıkması ve kilo almak olduğu gibi kilo alımına bağlı göğüs gelişimidir. Boy uzaması da büyüme ve gelişme belirtilerindendir.

Ergenliğin İlerlemesi

Ergenlik genelde 3-4 yıl içerisinde ilerlemeye ve ergenliğe ait bütün karakteristik özellikleri göstermeye başlar. Erken ergenliğin sonlarına doğru çocuklar üreme kapasitesine ulaşırlar. Bu kabiliyeti kullanabilecek kadar vücudu gelişen genç bireyler erişkin birey haline gelirler.

Bazı çocuklarda kıllanma ve yağlanma erken başlarken adet geç görünmeye başlanırken bazen de adet ortalama ergenlik yaşı olan 10-12 yaşlarından erken görülebilir.

Ergenliğe Giriş Yaşı Genetik Mi?

Ergenlik yaşı tamamen bireyin genlerine ve yaşam koşullarına bağlıdır. Sıcak bölgelerde yaşayan ve fazla Genetiği Değiştirilmiş yiyecek tüketen çocuklarda erken görülebilir.

Bazı insanların göğüs bölgeleri doğuştan büyük veya doğuştan tüylenmeye müsait olabilir. Şişmanlık göğsü ile ergenlik göğsü büyümesi ebeveynler tarafından karıştırılabilir.

Eğer ebeveynler ergenliğe giriş yaşının çok küçük olduğunu veya giriş belirtilerinin anormal ve şiddetli olması durumunda uzmana başvurmalılar. Aynı zamanda geç girilen ergenlik için de mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Ebeveynler Çocuklarında Kontrol Yapmalı

Ebeveynlerin çocuk vücudu kontrolü bu dönemlerde çok önemli. Çok erken veya çok geç girilen ergenlikler ileri sürede sorun çıkarabilir. Çocuklarımızın sağlığı için onların vücutlarını kontrol etmeli ve onların kendilerini kontrol etmelerini öğretmeliyiz. Sağlıklı ergenlik sağlıklı yaşamdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu