Yaşam

Soğanı Muhafaza Etme Yöntemleri Nelerdir?

Soğanı Muhafaza Etme Yöntemleri Nelerdir? Birçok yemeğin vazgeçilmezi olan soğan nasıl muhafaza edilir? merak ediyorsanız soğan saklama önerileri yazımızı okuyabilirsiniz.

Soğanı Muhafaza Etme Yöntemleri Nelerdir? Soğan nasıl muhafaza edilir? diye merak ediyorsanız birbirinden farklı soğan saklama önerileri işinizi kolaylaştırabilir. Neredeyse her yemeğin vazgeçilmezi olan soğan muhafazası önemlidir. Hem çürümemesi hem de kötü kokusunu yaymaması için soğanın evde saklanması önemlidir. Evde saklanan soğanın başarılı bir şekilde stoklanması bazen kolay olmayabilir.

Kuru ve Serin Yerde Saklayın

Soğan nerede saklanır? Denildiğinde hemen akla gelen kuru ve serin yerlerdir. Güneş görmeyen erzak dolapları ya da sebze kaplarında karanlık yerlerde rahatlıkla kuru soğanları saklayabilirsiniz. Ayrıca kuru ve serin olan erzak odaları da soğan saklamak için uygun yerler arasındadır. Birçok kişi özel kilerlerini patates ve soğan saklamak için kullanmaktadır.

Dondurucuda Saklayabilirsiniz

Dondurucuda soğan saklama aslında en pratik yöntemdir. Çünkü sizi doğan doğrama derdinden de kurtarır. Boş bir vaktinizde evdeki bütün soğanları doğrayın ya da rendeleyin. Sonra buzdolabı poşetlerine kilitleyip dondurucuya atın. Yemeğinizi yaparken poşetlerden hazır soğanlarınızı kullanarak zaman kazanırken, yeniden soğan kokusuyla da uğraşmış olmazsınız. Pratik olan bu poşetleme işlemlerini değişik porsiyonlardaki soğanları yerleştirmek için kullanabilirsiniz.

Soğan Buzdolabında Saklanır Mı?

Soğan kesinlikle buzdolabının sebze bölümünde saklanmaz. Söz konusu olan bir taze soğansa saklayabilirsiniz. Ama kuru soğanı burada saklamanız uygun değildir. Kötü kokunun yanı sıra hızla çürümeye de başlayacaktır. Patates saklamak istediğinizde de patateslerin çevresinde bulunan toprakları temizlemeniz gerekir. Bunun için bulaşık süngerinin sert kısmını kullanabilirsiniz. Özellikle temizlik işlemlerinde kolayca halledebileceğiniz soğan ve patates stoklaması için mutfak dolaplarınızın nemsiz ve karanlık bölgelerini kiler olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde saklanan patates ve soğanlar uzun süre kullanılabilir.

Pratik Soğan Saklama Yolları

Ülkemizde genelde kışlık patates soğan saklama yöntemleri tercih edilir. Bu işlemler için patates ve soğan çuvallarının içindekiler bozulmadan saklanması gerekir. Fazla alınan soğanın kesinlikle betonla temas etmemesi gerekir. Çuvalı betona koyduğunuzda hızla çürümeye başlayacaktır. Bu yüzden soğan muhafaza etme yolları için karanlık ve güneş görmeyen alanlar vazgeçilmezdir. Bunun dışındaki diğer yöntemler derin dondurucuda muhafaza edilmesidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu