Diyet

HIIT Egzersiz Nedir? Kaç Kalori Harcatır?

HIIT Egzersiz Nedir? Kaç Kalori Harcatır? yüksek yoğunlukta aralıklı antrenman egzersiz programı olarak bilinen bu egzersiz hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızda..

HIIT Egzersiz nedir kaç kalori harcatır bu makale de bu konuyla ilgili tüm merak ettiğinizi okuyarak çok rahat bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.

HIIT Egzersizi Nedir?

HIIT egzersizleri nedir? Yüksek yoğunlukta aralıklı antrenman egzersiz programı olarak bilinen bu egzersiz aerobik dayanıklılık yöntemleri ile belli bir hız ve istirahat aralıkları ile yapılan tedavi programı şeklidir bu ek derste mühim olan her egzersiz sonrasında bir istirahatin oluşmasıdır. Egzersiz olması ve yüksek yoğunluklu olmasıyla molayı hak eden egzersizlerdir. Bu egzersizin çok yoğunluklu olması sebebiyle bu egzersiz de 20 saniye egzersiz yapıldığında ardından 15 saniye dinlenmenin gerektirdiği ve bu dinlenme sırasında hareket etmeyen kaslarında egzersize etkili eklenmesiyle çok verimli bir sonuç elde edilir.

Yüksek Yoğunluklu Egzersizler Nelerdir?

Yüksek yoğunluklu egzersizler çapraz zıplama duvara sırtımızı vererek oturma şınav pozisyonu veya mekik pozisyonu sandalyenin üstünde bir ayağımızla çıkmak squat veya sandalyeden destek almış pozisyonda çömelmek plank pozisyonu küçük adımlarla lunch egzersizi gibi bu egzersizler yüksek yoğunluk tempo içerdiğinden belirli aralıklarla yapılarak ve istirahatinde bünyesinde sağlayarak yapılabilir.

Yararlı Mıdır?

Yüksek yoğunluklu egzersizlerin yararları kişiden kişiye göre yararlı ve zararlı durumu değişir diyelim ki siz bir sporcu iseniz bu egzersizleri yaptığınızda bu sizin için dayanıklılığınızı artırdığından bu egzersiz yararlı olacaktır.  Kalp krizine kadar gidebilir çünkü kaslarınız olması gerekenden fazla çalıştığından ve aniden bir yük artışı olduğundan zorlanacaktır. Bu yüzden eğer aktif olmayan bir birey normal egzersiz ile başlayıp sonrasından bu egzersize devam bitirebilirsiniz bu yüzden bu egzersizi yaparken kendi durumunuzu göz önünde bulundurarak kendiniz için uygun olan egzersizlerle harekete başlayabilirsiniz.

Kaç Kalori Harcatır?

Yüksek yoğunluklu egzersizler kaç kalori? kişiden kişiye ve kişinin yaptığı egzersizde ve devamlılığına bağlı olarak kalori eritme durumu değişir. 100 TL kişi bunu yaparken aynı zamanda herhangi bir beslenmesine dikkat etmesi veya gün boyu tükettiği besin ve alakalı olarak kalori miktarının harcanması değişir. Ama şu söylenmelidir ki yüksek yoğunluklu egzersizler çok tempo gerektirdiğinden ve kasları birebir çalıştırdığında ve komple vücudun bütün kaslarına hitap ettiğinden çok fazla kalori harcatır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu