Teknoloji

Otonom Taksiler Çok Yakında Aramızda Olacak

 

Hem çevre dostu olmaları sebebiyle hem de yakın gelecekte standart araç olmalarına kesin gözüyle bakıldığı için oldukça önemli bir yere sahip olan otonom araçlar önümüzdeki dönemde aynı zamanda taksi olarak da hizmet vermeye başlayacak.

Ces 2018 sırasında teknolojik ürünler ve yeni inovasyonları yanı sıra şirketler arasındaki yeni ortaklıklarda açıklandı. Zaten güçlü şirketlerin önümüzdeki yeni dönemde otonom araçlar ile alakalı olarak birlikte çalışmalar yürüteceği ve aynı projeler içinde yer alacağı bilinmekteydi. Bu konu ile ilgili olarak ilk ortaklık haberi yeni nesil otonom şirketi olan Aptiv ve taksi şirketi olarak adlandırabileceğimiz Lyft’in ortaklığından geldi.

Sürücüsüz Araçlar İle Taksi Yolculuğu

Daha önce de birlikte bir pilot program yürüten bu iki şirket yürütmüş oldukları pilot program ile modifiye ettikleri BMW marka araçlar ile Las Vegas bölgesinde yolcu alımı servisi hizmeti sağlıyorlardı ve iki şirket birlikte yürüttükleri bu projeden oldukça memnun kaldıkları için önümüzdeki yeni dönemde de ortaklıklarını sürdürme kararı aldı. Henüz iki taraftan da anlaşma ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmamasına rağmen iki şirket tarafından Amerika’daki başka bir bölgede bu pilot programa benzeyen başka bir çalışmanın gerçekleştirileceği öngörülüyor. Böylece iki şirket tarafından yürütülen ortaklık başka bir proje ile devam ettirilecek.

Önümüzdeki süreçte iki şirket tarafından ortak yürütülecek olan bu proje ile ilgili detayların ve otonom taksi ile ilgili çalışmanın hangi şehirde gerçekleştirileceğinin açıklanması bekleniyor. Otonom araçlar kullanılarak yolculuklar yapılması fikri daha şimdiden ilgi çekiyor ve büyük bir merak ile bekleniyor. Diğer taraftan da proje hayata geçince sürücüsüz araçlar vasıtası ile taksi yolculuğu yapmaya kimlerin cesaret edebileceği merak ediliyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu