Sağlık

Ekmeksiz Diyet Olurmu, Sağlıklı mıdır?

 

Ekmeksiz diyet olur mu, sağlıklı mı” sorusunun cevabı, fazla kilo problemi yaşayan herkes tarafından merak edilmektedir. İnternet üzerinde ekmeksiz diyet yapılması gerektiğini savunan birçok yazının yanı sıra; diyet listelerinde mutlaka ekmeğin de yer alması gerektiğini savunan yazılar da yer almaktadır. Ancak diyetisyenler bu sorunun cevabının herkes için aynı olmayacağını savunmaktadır. Yani, normal yaşamında ekmek tüketmeyen kişiler için ekmeksiz diyet yapmanın zararlı olmayacağını; normal yaşamında ekmek tüketen kişilerinse diyet programında ekmeğin de yer alması gerektiği belirtmektedir.

Diyette Ekmek Tüketimi

Diyetinizde ekmek tüketecekseniz porsiyon miktarının son derece önemli olduğunu bilmelisiniz. Hiçbir zaman, hiçbir diyette sınırsız ekmek tüketimi mümkün değildir. Belirli ölçülerde ekmek tüketimi, diyete zarar vermeyecektir. Ancak fazlası, kilo artışına neden olur. Bu nedenle de miktarını doğru bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir.

Ekmeksiz Diyet Yapmak

Ekmeksiz diyet olur mu? Evet, ekmeksiz de diyet yapılabilir. Eğer normalde ekmek tüketmeyen biriyseniz, diyet programınıza ekmek koymak zorunda değilsiniz. Ekmek yerine, onun besin değerlerini karşılayacak bir gıda tercih edebilirsiniz.

Kepek Ekmek

Diyet listelerinde en çok tercih edilen ekmek türlerinden biri, kepek ekmeğidir. Normal ekmek yerine kepek ekmeğinin tercih edilmesinde pek çok neden bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, glisemik indeks ile ilgili olmaktadır. Kepek ekmeğin glisemik indeks değeri, normal ekmekten daha düşüktür. Ayrıca, kepek ekmek lifli bir gıda olduğu için bağırsak hareketlerinizi düzenler.

Tam Buğday Ekmeği

Diyetisyenlerin bir numaralı tercihi tam buğday ekmeği olmaktadır. Tam buğday ekmeğinin doğru şekilde, doğru miktarda tüketilmesi diyetinizi olumlu yönden etkilemektedir. Kahvaltıda 1-2 dilim şeklinde tüketebilirsiniz. Bu sayede, tam buğday ekmeği, gün boyu tok kalmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, glisemik indeks gibi çeşitli değerler nedeniyle de tercih sebebidir. Diyette ekmek tüketmek isteyenler için en sağlıklı alternatif olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu