Moda

Modanın Bilinmeyen Yönleri: Geçmişten Günümüze Moda

Modanın Bilinmeyen Yönleri: Geçmişten Günümüze Moda! Tıpkı beslenme ve barınma gibi giyinmek de insanların en temel ihtiyaçları arasında yer alır. Öyle ki giyinmeye olan gereksinim eski çağlardan itibaren insanların bedenlerini koruma fikrinden doğup gelişmiştir.

Modanın Bilinmeyen Yönleri: Geçmişten Günümüze Moda! İlk etapta daha çok doğadan korunmak amacı taşıyan giyinme kavramı, sonraki dönemlerde değişik bir boyut eklenerek günümüze ulaşmıştır. Günümüzde artık beğenilme arzusu ve güzel görünme gibi hedefler var olmaya başlamıştır. Bugün çok fazla popüler bir kavram haline gelen moda, hemen hemen çoğu kadın tarafından takip edilen ve ayak uydurulmak istenilen bir kavramdır. Peki ya en trend modelleri tarzımıza uygun hale getirip giyerken modanın çok eskilere dayanan tarihi bir kavram olduğunu biliyor muydunuz? Bu düşünceden yola çıkarak geçmişten günümüze modaya dair tüm ilginç bilgileri topladık. İşte modanın bilinmeyen ve şaşırtıcı yönleri!

Geçmişten Günümüze Moda

Fransa’da erkeklere yönelik olarak 1678 tarihinde dünyanın ilk moda dergisi basılmıştır. Bundan 10 yıl sonra ise kadınlara yönelik olarak ilk moda dergisi çıkmıştır. İş dünyasının vazgeçilmez kıyafeti olan a formlu ve kalem etek modellerini, 1950 yılında ilk kez Christian Dior tasarlamıştır. Pantolonlarda yer alan küçük cepler ilk olarak kovboyların cep saatlerini koyabilmeleri amacıyla tasarlanmıştır. Şimdi ise görsel detay olarak kullanılmaktadır.

Dünyanın kıyafet satan ilk mağazası Eski Roma’da hizmete açılmıştır. İlk yüksek topuklu ayakkabı ise Pers İmparatorluğu’nda ortaya çıkmıştır. Erkekler tarafından kullanılması ilginç bir bilgidir. Bu ayakkabılar daha fazla denge sağlamak için Pers süvariler tarafından ata binerken kullanılmıştır. Diğer yandan moda kavramı 1900’lü senelerde ortaya çıkmıştır. O tarihlerde modern yüzyılın terzilerinden biri olan Charles Worth’un yanında çalışmış olan Paul Poiret, 4 sene sonra Paris’te kendi atölyesini açmıştır. Poiret’in ürettiği elbiseler terzilik yönünden yeni buluş olarak değerlendirilmiştir. Doğu esintilerini yansıtan bu elbiselerde kemerler yukarıya taşınarak göğüslerin yumuşaklığı açığa çıkarılmıştır. Gece elbiselerinde ise özgür kadın imajı ortaya konulmuştur. Thomas Burbery, 1902 senesinde markasını ilk kez gabardin üzerine yazdırmıştır. Gazetelerde moda eklerinin yayınlanması 1905 tarihinde başlamıştır. Ilk resmi moda haftası ise New York’ta 1943 yılında düzenlenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu