Diyet

Dukan Diyeti Nedir, Dukan Diyetinin İçeriği ve Felsefesi

Dukan Diyeti Nedir, Dukan Diyetinin İçeriği ve Felsefesi! Kilolarını uzun vadede vermek isteyenlerin sık sık duyduğu Dukan diyeti, protein ağırlıklı beslenmeyi gerektiren uzun soluklu bir diyet programıdır. Genel olarak, kalp doktorları meyve, sebze ve lif açısından zengin kepekli tahıllar içeren diyetlerin daha sağlıklı olduğunu kabul ederler.

Dukan Diyeti Nedir, Dukan Diyetinin İçeriği ve Felsefesi! Eğer dukan diyeti uygulamaya karar verirseniz; bu durum sağlığınız için iyi bir şey yaptığınız anlamına geliyor. Diyeti uygulayanların, program boyunca her gün bir çay kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı yulaf kepeğini menüye eklemeleri öneriliyor. Sadece protein ve sebze içeren ilk 6 gün, sizler için çok zor geçebilir. Sıfır karbonhidrat; vücut enerji tedarik zincirini etkileyecektir.

Sistemde bir nevi afallama oluşacaktır. Ama insan her şeye alışabilir. Biraz dişinizi sıkarak dukan diyetine devam edin. Diyet programında Atak ve Seyir aşamaları verdiğiniz kiloları bir daha almamanızı sağlar. Bilimsel olarak da ispat edilmiştir ki; yağsız protein – minimum karbonhidrat size kilo verdirir. Her 1 gram yağ, 3 gram su ile atılmaktadır bu yüzden bol bol su içmeye özen gösterin.

Dukan Diyeti Çok Katı Değil

Zaman zaman sizi şımartmak için istediğinizi yiyebileceğiniz süreler verilmektedir. Bu durum dukan diyetini daha katlanılabilir hale getiriyor ve sürekliliği devam ettiriyor. Dukan diyetinde kilonuzu korumak için haftada bir gün sadece saf Protein besinler yemeniz gerekiyor. Dukan yemek planı, keto diyeti veya Prolon diyeti kadar popüler değildir. Ancak bu diyet uzun vadede diğerlerinden daha sağlıklıdır.

Dukan Diyetinin Özelliği

Dukan diyeti hem yağ hem de protein tüketimini önerir ama karbonhidratları yasaklar, işte bunun için ketojenik bir gıda planına çok benzer. Ketojenik diyetlerde de aynı işleyiş var. Vücut karbonhidrat bulamayınca depolanan yağlara yönelir. Dukan diyeti, kilo kaybı sürecini kolayca geçirmenizi sağladığı için on yıllardır uygulanıyor. Dukan diyetinin dört aşaması vardır:

  • Saldırı aşaması I
  • Seyir aşaması II
  • Konsolidasyon aşaması III
  • Stabilizasyon aşaması IV

Bu sayılan 4 aşamadan hangisinde daha uzun süre kalacağınızı ne belirleyecek? Tabi ki fazla kilolarınız… . Dukan diyeti, birkaç farklı diyet planı gibi, vücudun protein tüketimini iyileştirirken düşük karbonhidrat alımını içeriyor. Aşırı kilolu iseniz, dukan diyetine tam uyumla, haftada 10 kilo verme şansınız vardır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu