Sağlık

Kıl Dönmesi Nasıl Önlenir?

 

Oluşan bir kıl dönmesi kişilere ciddi sorun verir. Kılların deri üzerine çıkması gerekir. Ancak kimi durumlarda kıl derinin üst kısımlarına çıkamaz. Bunun sonucunda deri içine dönerek; büyümesini orada devam ettirir. Bu şekildeki bir durum içindeki kıl cerrahi operasyon ile temizlenir. Üstelik ameliyat sonrası da kişiler oldukça ağrı duyar.

Kıl dönmesinin kişilere bu kadar sorun oluşturması, bu alanda alınması gereken önlemleri daha önemli hale getirir. Çünkü bir takım önlemler alarak, kıl dönmesinin ortaya çıkmasına engel olunabilir. Bunun için temel konulara dikkat etmek gerekir.

Çok Sıkı Giyinmeyin

Sürekli olarak sıkı şeyler giyinmek, kıl dönmesi ile karşılaşma olasılığını da arttırır. Çünkü kılların dışarı çıkması giysiler nedeni ile engellenir. Bu durum da kıl dönmesini oluşumuna neden olur. Dar ve sıkı şeyler giyerek kıl dönmesi oluşumu engellenir.

Kıl Alma Yöntemlerinize Dikkat Edin

Yanlış tıraş olma kıl dönmesi nedenleri arasında en fazla ortaya çıkandır. Genellikle insanlarda kıl kökünün tersine doğru tıraş olma özelliği vardır. Ancak bu durum son derece yanlış bir düşüncedir. Tıraş olmadan önce mutlaka vücudun o bölümünün iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Çünkü ciltte kalan ölü deriler, kılların deri üzerine çıkmasına engel olur.

Kıllar tıraş ile alınırken çıkış yönü doğrultusunda işlem yapmak yararlı olacaktır. Ayrıca sürekli tıraş jileti değiştirerek de kıl dönmesini henüz oluşmadan önlemek mümkündür.

Batık Kılların Temizliğini İhmal Etmeyin

Batık kıllar, kıl dönmesinin ilk belirtisidir. Kimi zaman ne kadar dikkat edilse de batık kıllar oluşabilir. Bu oluşan batık kıllara hemen müdahale etmek şarttır. Çünkü kıl kökü dışarı çıkmak ister ve çıkamadığı zaman önce batık kıl oluşur. Kıl dönmesi önlenmesi için ilk adım olarak cildinizi batık kıllardan temizleyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu