Sağlık

Günümüzün En Yaygın 5 Hastalığı

Geçmiş zamandan bu zamana kadar insanlar birçok hastalıkla karşılaşmışlardır. Bu hastalıkların birçoğunun tedavisi bulunmuşken bazı hastalıkların tedavisi hala bulunamamıştır. Tedavisi bulunamayan bu hastalıklar ölüme kadar ilerlemektedir. Bazı hastalıklarda günümüzde çok fazla karşılaştığımız hastalıklardır.

Günümüzde En Yaygın Olan Hastalıklar Nelerdir?

 

  1. Diyabet (Şeker Hastalığı)

Diyabet hastalığı pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesinden kaynaklı olan ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Şeker hastaları besinlerden kana geçen şekeri (glukoz) kullanamaz ve kan şekeri yükselir. Bu duruma ise hiperglisemi denir. Diyabet belirtilerini görüyorsanız ve şüpheleniyorsanız erken teşhisi için doktora gitmelisiniz. Aksi takdirde hastalığınız ilerleyebilir.

  1. Hipertansiyon

Hipertansiyon (Kan basıncının yükselmesi) günümüzde en çokta yaşlı hastalarda görülen yaygın bir hastalıktır. Mutlaka dikkate ve kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır. Aksi takdirde tansiyonun yükselmesi durumunda beyin kanaması hatta felce kadar bile gidebilir. Bu yüzden hipertansiyonu olan hastalar kontrollerini yaptırmaları gerekir.

  1. 25

Bronşların daralması sonucu nefes alımında zorluklar çekilmesine sebep olan astım, dünyada en çok görülen hastalıklardan biridir. Astım ataklar halinde gerçekleşir. Bu atakları engellemek için astımı tetikleyen şeylerden uzak durulması gerekir. Bu hastalık genetik olmakla beraber çevresel faktörlerden dolayı da görülen bir hastalıktır.

  1. Bel Fıtığı

Bel fıtığı dünyada en çok görülen hastalıklardan biridir. Belimizde 5 omur vardır ve her omurun arasında da diskler bulunur. Bu disklerin dışarı doğru kabarmasına da bel fıtığı denir. Bel fıtığı ağır yük kaldıran kişilerde sıklıkla görülür. Fizik tedavi uygulandıktan sonra hastanın şikayetleri devam ederse ameliyat olunması gerekebilecek bir hastalıktır.

  1. Ülser, Gastrit

Gastrit, mide iç duvarının çeşitli nedenlerle iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Ülser ise mide iç duvarında yara oluşmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Tedavi edilmezse mide kanserine sebep olabilecek hastalıklardır. Bu hastalıklar günümüzün en yaygın hastalıklarındandır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu