Sağlık

Kalın Bağırsak Kanserinden Korunmanın 7 Yolu

Kanser türleri arasında yer almakta olan kalın bağırsak kanseri için tercih edilecek olan korunma yolları oldukça önemlidir.

Günümüzde özellikle ortaya çıkan kanser türleri arasında kalın bağırsak kanseri de yer almaktadır. Kansere yakalanmak istemeyenler için kalın bağırsak kanserinden korunmanın 7 yolu bulunmaktadır. Dikkatli bir yaşam sürmeniz özellikle karşılaşabileceğiniz hastalıkların riskinin azalmasını sağlamaktadır.

  1. Beslenmeye Dikkat Etmek

Sağlıksız beslenme özellikle kalın bağırsak kanseri üzerinde doğrudan etkili olabilir. Hayvansal yağ tüketimi, aşırı yağlı yiyeceklerin tercih edilmesi veya kırmızı et ağırlıklı olarak beslenilmesi kanserin oluşumunu destekleyebilir. Bu durumda kişilerin daha dikkatli hareket etmesi gerekir.

  1. Sigara ve Alkol Tüketimi

Aşırı miktarda alkol ve sigara tüketimi özellikle kalın bağırsak kanseri riskini arttıran etkenler arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda özellikle bu durumun kanser üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

  1. Fazla Kilolar

Vücutta oluşan fazla kilo özellikle kalp ve damar hastalıkları üzerinde etkili olabileceği gibi aynı zamanda kolon kanserine de zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle aşırı kilo problemi yaşanmaması önemlidir.

  1. Düzenli Egzersiz

Kişilerin özellikle düzenli olarak egzersiz yapması sağlıklı bir hayat sürmesine yardımcı olmaktadır. Gün içerisinde belli bir süre egzersiz yapılması gerekir.

  1. Tarama Testlerini Yaptırmak

Düzenli olarak yaptırılacak olan testler özellikle oluşabilecek rahatsızlığın ilk aşamasında müdahale edilmesini sağlayabilir. 50 yaş üzerinde olanların düzenli test yaptırması önemlidir.

  1. Kalsiyum ve D Vitamini

Vücutta özellikle kalsiyum ve D vitamini verin yeteri kadar olması kolon kanserinin önlenmesi üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle tüketilecek olan besinlere dikkat edilmesi gerekir. Aksi durumda istenmeyecek sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olabilir.

  1. Stresten Uzak Durmak

Stres özellikle vücutta olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bu nedenle aşırı stres olunması durumunda kanseri tetikleyici etki ortaya çıkabiliyor. Kişilerin günlük hayatlarında stresten uzak durmaları önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu