Sağlık

İnme Riskini Diyabet İki Kat Artırır

 

Hayatı risk altına alan kanser ve kalp hastalıklarından sonra üçün sırada yer alan nedenlerden biri de inme rahatsızlığı gelir. İnme riskini diyabet iki kat artırır ve çok daha dikkatli olmak gerekir. Diyabet hastaları yaşam tarzlarında yapılan küçük değişiklikler ve düzenli bir şekilde yapılan kan şekeri kontrolü ile inme riski genel olarak yüzde 57 civarında azalmaktadır.

İnme Hastalığı Nedir?

İnme hastalığı halk arasında felç olarak bilinmektedir. Ancak inme beyin krizidir ve erişkin ölümlerinde birici sırada yer almaktadır. Ayrıca vücutta hasar bırakan rahatsızlıklar da üçüncü sırada bulunmaktadır. Bu hastalığın nedenleri ilk olarak sigara kullanımı, kolestrol, yüksek tansiyon, obezite ve diyabet en önemli olanları arasında yer almaktadır. Diyabet hastalarına göre inme riski diyabet hastası olmayanlara karşın 2 kat daha fazladır. Uzmanlar bu riskin bütün yaş grupları için geçerli olduğunu belirtmişlerdir. Fakat inme oluşması riski diyabetli genç hastalarda daha da fazla olduğu görülmektedir.

Diyabetin Beyin Kanamasında Oynadığı Rol

Diyabet hastalığı pek çok hastalığı da yol açmaktadır. Bunların başında yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve kolestrol yüksekliği gelmektedir. Bu rahatsızlığı olan kişilerin dolaylı yollar ile riski yaşamalarına neden olmaktadır. diyabetik hastalarda yalnızca damar tıkanıklığı ile meydana gelen inmelerin değil beyin kanaması hastalığı da çok sık görülmektedir. Diyabet hastası olan kişilerde beyin kanaması hastalığı riski yaklaşık olarak 1. 5 kat daha fazladır.

Diyabet hastası olan kişiler şah damarı olarak da bilinen karotis damarında darlık olması riski yüksek olmaktadır. Karotis damarında darlık olması sonrasında beyin dokusunun son derece kansız kalması ve beyin damarlarına pıhtı atmasına neden olan inme olma riskinde yüksek oranda artış sağlamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu