Dekorasyon

İç Mekanlarda Işıklandırma

İç mekanların ışıklandırılması başlı başına bir sorundur. Bu yüzden en iyi ışıklandırma sisteminin tasarlanması evin aydınlık olmasını sağlamaktadır. Doğru olmayan ışıklandırma mekanın alırı aydınlık ya da karanlık olmasını sağlar. Ki bu da oldukça itici bir etki yaratır.

Salonun tavanı alçaksa lambaderler ve LED ışıklarla aydınlanma sağlayabilirsiniz. Birbirinden farklı iç mekanlarda küçük ve kasvetli görünüm yerine aydınlık ve ferah bir etki ancak doğru aydınlatma sistemiyle mümkündür. Doğru ışıklandırma, evin genel yapısıyla ilgilidir. Küçük alanlarda ışığın tavana verilmesi, büyük alanlarda aşağıya verilmesiyle uygun çözüm sağlanır.

Salonun farklı köşelerindeki sehpa ve dresuar ile kombinlenecek olan abajurlar salonun daha geniş görünmesini sağlayacaktır. Sehpaların üzerine sığmayacak olan çeşitler ise yerde ayaklı olarak kullanılabilir. Gözü yormaması açısından sarı ışık tercih edilmesi gerekir. Beyaz ışık genelde floresan tipi ışıklandırmalarda tercih edilir.

Yatak Odası Işıklandırması

Yatak odalarında gözü yormayacak ışıklandırmalar şarttır. Dinlenme ve uygu alanı olan yatak odasında, sarı renkli ışıklandırma, abajur ya da renkli Led ışıklandırmalar kullanılır. Ayarlanabilir ışıklandırma ve diğer seçenekler daha loş ve göz yormayan bir alan yaratmanız için idealdir.

Bahçe ve Teras Işıklandırması

Her ne kadar salon ve yatak odası ışıklandırması gibi olmak da bahçe ve salonlar da iç dekorasyonla uyumlu olmalıdır. Akşam yemeği ve misafir ağırlamak için kullanacağınız bahçe ve teraslarınızda ampüllerden sarkıtlar ve fener görünümlü lambalar kullanabilirsiniz.

Bahçe ve teraslarda sarkıt ışıklandırmalar çok sık tercih edilir. Bu ışıkları renkli, beyaz ya da sarı olabilmektedir. Her biri için ideal bir dekorasyon sağlayabileceğiniz ışıklandırma alternatifleri tercih edilebilir.bahçe ve teraslarda kullanacağınız ışıklı renkli el yapımı lambalar da mekanınıza güzellik katacak, samimi bir ortam yaratacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu