Diyet

Haftalık Diyet Programı Nasıl Yapılır?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler için, sağlıklı diyet nasıl olur, haftalık diyet programı nasıl yapılır gibi soruların cevapları merak edilen konular arasında yer alır. Diyette, programlı olmak oldukça önemli bir konudur. Hem sürecin iyi ilerlemesi hem de sağlıklı olabilmesi için program gereklidir. Bu aşamada, herkes kendi yaşamına ve alışkanlıklarına göre haftalık program hazırlayabilir.

Haftalık program için kişinin öncelikle yeme alışkanlıklarını tanıması gerekir. Sabah kaçta kahvaltı yapıldığı, ne sıklıkla acıkıldığı, gece kaçta yatıldığı önemli ayrıntılardır. Bütün bunları iyi bilmek ve programı ona göre düzenlemek gerekir. Ancak günler birbirini tutmuyorsa, kişinin kendisi için öncelikle bir program hazırlaması, sonrasında diyetini de bu programa uyarlaması gerekir.

Nasıl Bir Diyet Yapacağınıza Karar Vermelisiniz

Nasıl bir diyet yapacağınıza karar vermeniz, haftalık diyet programı hazırlama aşamasında önemli olmaktadır. Eğer sık sık acıkan biriyseniz ara öğünlü bir diyet tercih edebilirsiniz. Ancak sık sık acıkmadığınızı düşünüyorsanız ya da hayat tarzınız, işiniz ya da diğer çeşitli etkenler nedeniyle ara öğün yapma fırsatı bulamayacağınızı düşünüyorsanız 3 ana öğünden oluşan diyetleri tercih edebilirsiniz.

Gününüzü Planlamalısınız

İyi bir diyet programı için, günün de planlanması gerekir. Gününüzü, sabah kaçta kalkacağınız, geçe kaçta uyuyacağınız, kahvaltıyı, öğle yemeğini ve akşam yemeğini ne zaman yiyeceğiniz, egzersizleri saat kaçta yapacağınız gibi konularda planlamanız gerekir. Bu planlamayı yaptıktan sonra, diyet programına geçebilirsiniz.

Haftalık Diyet Programı

Ünlü diyetisyenler, doktorlar ve yaşam koçları tarafından ortaya konulan bazı diyet çeşitleri bulunmaktadır. Bunların başında dukan diyeti, Karatay diyeti, kan grubuna göre diyet ve Alkali diyeti gelmektedir. Bu diyetlerdeki temel prensipleri inceleyerek, kendinize uygun olanını seçebileceğiniz ve onu uygulayabileceğiniz gibi, diyetisyen yardımına da başvurabilirsiniz. Ayrıca, hayatınızdaki günlük kalori miktarını azaltarak, yüksek karbonhidrat ve yağ içerikli gıdalardan uzak durarak zayıflamanızı sağlayacak bir program da hazırlayabilirsiniz. Kişisel tercihlerinize göre haftalık diyet listesi ya da haftalık program oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu