Hamilelik

Hamilelikte Cinsel İlişki Süresi

Hamilelik dönemi boyunca uyulması gereken bazı kurallar vardır. Hamilelik süresince cinsel ilişki belli bir zaman dilimine kadar serbest durumdadır.

Hamilelik süresi boyunca bazı ihtiyaçlar devam etmektedir. Bunlardan biride cinsel ilişkidir. Halkımız tarafından yanlış bilinen bir konuda hamile kalındıktan sonra kesinlikle cinsel ilişkiye girilmeyeceği yönünde olan inanıştır. Çünkü uzmanlar gerçekte belirli bir süreye kadar hamilelik süresince ilişkiye girilmesinde bir sorun olmadığını vurgulamaktadır. Bu sebeple bu kritik zamana kadar bu durum herhangi bir sorun oluşturmamaktadır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Dönemi

Yapılan araştırmalar ve uzman açıklamaları doğrultusunda hamilelik süresinin son 4 haftasına kadar cinsel ilişkiye girilebilmektedir. Yani hamilelik döneminde cinsel ilişki süresi hamilelik 8 ay 15 dün olana kadar devem etmesinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Tabi bu durum riskli gebelikler için geçerli değildir. Risk grubuna giren gebeliklerde hamileliğin başından itibaren birçok konuda olduğu gibi cinsel ilişkide de kısıtlamalar olmaktadır.

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki İçin Oluşan Riskli Durumlar

Hamilelik döneminde bazı durumlarda cinsel ilişkide bulunmak riskli olabilmektedir. Bu durumlarda hekime tanışıldıktan sonra ilişkiye girilmelidir. Hamilelik döneminde cinsel ilişki için oluşan riskli durumlar ise şu şekildedir;

  • Daha önce yapılmışsa risk daha fazla olmaktadır.
  • Daha önce erken doğum yapmış olmak ya da erken doğum yapma ihtimalinin gözlemlenmesi (durumlarında cinsel ilişkide risk oldukça artmaktadır.
  • Sebebi bilinmeyen vajinal kanamalar, akıntılar ya da sancılar varsa cinsel ilişki tercih edilmemelidir. Ve hemen doktora başvurulmalıdır.
  • Amniyotik sıvının azalması, cinsel ilişkideki riski attırmaktadır.
  • Plasentanın servikse gelecek kadar aşağı düşme durumu ise cinsel ilişki riskli durumdadır.
  • Serviksin zayıf olduğu ve erkenden açılmaya başladığı, düşük ve erken doğum riskinin bulunduğu bir durum olan servikal yetersizlik, durumlarında risk daha fazladır
  • Çoğul hamilelik durumlarında cinsel ilişkide risk daha fazla olmaktadır
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu