Teknoloji

Android P Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Android işletim sisteminin son sürümü olarak geliştirilen Android P özellikleri ve çıkış tarihi netlik kazandı.

Yaz Aylarında Kullanıma Sunulacak

Google tarafından geliştirilen Android işletim sisteminin son sürümü Android P’nin Ağustos ayı gibi son kullanıcılara ulaştırılacağı ifade edildi. Hali hazırda üretici kesiminde olan kimseler kullanmaya başlasa da halen daha beta aşamasında olduğunu ifade edebiliriz. Dolayısıyla kullanıcılara Ağustos ayı veya daha sonrasında ulaştırılacağı ifade edilmektedir. Ancak bu sürüm tüm Android telefonlara gelmeyecektir. Sadece amiral gemilerine gönderilecek olan bu işletim sistemi daha düşük modelli telefonlara yüklenmeyecektir.

Hangi markanın hangi modellerine güncelleme gelip gelmeyeceği konusu ise markaların takdirindedir. Dolayısıyla markalar tarafından bir açıklama yapılması gerekecektir. Ancak yeni çıkacak telefonların bu sistemle yüklü olarak çıkmaları da beklenmektedir.

Özellikleri

Android P özellikleri diğer Android sürümlerine göre daha gelişmiş bir şekilde kullanıcıya ulaşacak. Bu kapsamda en önemli değişikliklerden birisi yapay zekâ olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda telefon kullanıcısının klasikleşmiş davranışlarına göre yapay zekâ birtakım özellikleri kendiliğinden harekete geçirecektir. Örneğin kullanılmayan arka plan uygulamalarının şarj yememesi için kendiliğinden kapatılması buna örnek olarak verilebilir. Bu sayede şarjın çok daha uzun süre gitmesi de sağlanmış olacaktır.

Bir diğer önemli özellik ise home tuşunun kaldırılması olacaktır. Böylelikle telefonun ekranından daha çok tasarruf edilebilecek ve şık bir görünüm elde edilebilecektir. Bu güncelleme aynı zamanda İOS işletim sistemine benzemeye başlaması olarak da yorumlanmıştır.

Tüm bu özelliklerin kullanıcıya sunulması için Android P’nin güncelleme göndermesi gereklidir. Bunun ise Ağustos ayı içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor. Yeni alınan amiral gemisi telefonlarında ise bu güncelleme yüklü olarak kullanıma sunulacaktır. Kullanıcıların da bu yeni sürümü beğenecekleri tahmin ediliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu