Yaşam

Hangi Yaşta Hangi Oyuncak

Çocuklar için oyuncak seçimi son derece önemlidir. Sağlıklı gelişimleri için çocukların yaşlarına uygun oyuncak seçmek gerekir.

Oyuncak Seçimi

Aileler çocukların gelişimleri için en uygun oyuncağı seçmek isterler. Çocukları doğdukları andan itibaren çevreyi keşfetmeye başlarlar. Bu sayede de gerekli olan bilgileri de öğrenirler. Çocukların istedikleri bilgilere ulaşması noktasında da oyuncak önemlidir.

Çocukları dünyayı keşfederken oyun ile bunu başarırlar. Oyuncakları ile eğlenen çocuklar hem unutamayacakları anılar biriktirebilir. Hem de istenilen bilgileri öğrenmeyi başarırlar. Bu noktada da ailelerin seçtiği oyuncaklar ekstra önem kazanır. Çünkü çocukları için yanlış oyuncağı seçen aileler, istenmeyen sorunların oluşmasına neden olabilir. Ya da çocuklarının oyuncak ile beklenen performansı gösterememesi nedeni ile özgüven düşüklüğü ortaya çıkabilir. Bu nedenle de hangi yaşta hangi oyunca tercih edildiğine dikkat etmek gerekir.

Fiziksel Gelişimini Destekleyen Oyuncaklar

Çocukların her yaş döneminde sahip olduğu özellikler birbirinden farklıdır. Örneğin ilk iki yaş, daha çok kaba motor becerilerin kullanıldığı yaştır. Bu nedenle de ailelerin çocuklarına olabildiğince büyük objeler alması önerilir. Bebeğin ince kas becerileri henüz gelişmediği için el ve göz koordinasyonu isteyen küçük oyuncaklar ile oynayamaz.

Çocuğun yaşı arttıkça da ince becerilerini destekleyen oyuncaklar sağlanmalıdır. Örneğin küçük parçalar ile Legolar tasarlama gibi oyuncaklar, çocukların ince becerilerini de geliştirir. Aynı şekilde bu yaş grubunda çocuklar için tehlike oluşturmayan boya kalemleri de tercih edilebilir.

Zihinsel Gelişimi Destekleyen Oyuncaklar

Zihinsel gelişimleri desteklemek için yine çocuğun kendi yaşına uygun oyuncakları onlara almak gerekir. İlk üç yaşta çocuk tek bir kategori öğrenebilir. Bu nedenle de sadece sayıları ya da sadece renkleri öğrenebileceği oyuncaklara yönelmek gerekir. Zihinsel gelişimi destekleyen oyuncaklar sayesinde çocuklar bilgi öğrenmeyi de eğlenceli hale getirir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu