Hamilelik

Hamilelik Yorgunluğundan Kurtulmanın Yolları

Gebeliğin son döneminde hamileler üzerinde yorgunluk hissi anne adaylarına zor zamanlar sunabilmektedir. Bu yazımızda sizlere hamilelik yorgunluğundan kurtulmanın yollarını sunuyoruz.

Özellikle hamileliğin son zamanlarını yaşayacak olan anne adayları bahar yorgunluğunu daha fazla hissetmektedir. Hamileler spor aktivitesi ile ilgilenerek bu tür problemlerin etkisini daha fazla düşürebilirsiniz. İmkanların elvermesi durumunda kısa bir tatil de gebelikte bahar yorgunluğuna iyi gelmektedir.

Erken gebelik dönemi üzerinde ortaya çıkan yorgunluk sebepleri arasında hormonlardaki büyük değişim olduğunu açıklamıştır. Halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik hissi gebeler üzerinde en fazla görülen belirtiler arasındadır. Bununla beraber bu konu insanlara göre değişmektedir. Gebelik boyunca kendilerini aşırı halsiz hissettikleri gebeler yorgunluk duymayabilir. Yorgunluk ile ilgili hamilelerin deneyim durumu değişmesine rağmen, kadınlar gebelik dönemi boyunca normalden daha halsiz olarak yer almaktadır. Hamile kadınların enerjileri normal kadınlardan daha düşük olarak yer almaktadır.

Yorgunluk Nasıl Atılır?

Dehidrasyon ya da diğer anlamı ile vücudun susuz kalması gebelerde halsizlik en önemli konular arasındadır. Hamilelikte dönemi üzerinde görülen bulantı ve kusmalar da dehidrasyona neden olmaktadır. Gün içerisinde 8-10 su bardağı su içerek dehidrasyonu sorununa çözüm bulabilirsiniz. Suyun tadını sevmiyorsanız içerisinde limon dilimleri koyabilirsiniz.

Hamilelikte halsizlik ile mücadele etmenin en önemli konuları arasında düzenli uyku birinci sırada yer almaktadır. Hamile kadınların erken yatması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Mutlaka gün içerisinde en az 8 saat uyumalısınız. Özellikle gece uyumak son derece önemlidir. Düzenli ve derin uyku sırasında hormonlar dengelenmekte ve cilt kendini yenilemektedir. Bağışıklık sistemi güçlü hale getirmekte ve vücudumuz ertesi gün için enerji toplamaktadır. Bununla beraber öğlen uykusu da gebelikte halsizliğin giderilmesinde önemli rol oynayan konular arasındadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu