Hamilelik

Hamilelik Sürecinde Cinsellik Nasıl Olmalı?

Hamilelik Sürecinde Cinsellik Nasıl Olmalı? Hamilelik döneminde hem anne hem de bebek sağlıklı olduğunda cinsel aktivite ne anne ne de bebek için sorun olmaz. Bazen bazı durumlarda hamilelik sırasında cinsel istekte azalma veya artış gözlemlenebilir ancak bu değişiklik normaldir ve endişeye mahal yoktur.

Hamilelik Sürecinde Cinsellik Nasıl Olmalı? Çiftlerin hamilelik sırasında seks konusunda çekinceleri varsa, bir doktora görünüp gerekli bilgileri almak bu süreçte karar vermelerine yardımcı olabilir.

Hamilelik Sürecinde Cinsellik

Hamilelikte cinsellik, çoğu çift için tamamen normal ve güvenlidir. Anne erken doğum, düşük plasenta kanaması, plasenta sorunları veya tekrarlayan düşük öyküsü riski altında değilse, ilişki bebek için tehlikeli değildir. Çocuk ilişki esnasında rahatsız edilmeyecektir. Hamilelik sırasında bebek, mide ve uterusun kas duvarı sayesinde korunur. Aynı zamanda amniyon sıvısının da koruyucu etkisi vardır, bu da bebeğin dış etkenlerden rahatsız olmasını engelleyebilmektedir. Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler ve annenin ruh hali nedeniyle kadının cinsel isteği azalabilir veya bu isteksizlik her iki eşte de görülebilir. Bu yaygın ve normaldir. Bununla birlikte, eşin sağlık ve güvenlik endişeleri varsa, durumu açıkça tartışmanız ve tıbbi yardım almanız önerilir.

Hamilelik iyi gidiyorsa ve herhangi bir komplikasyon yoksa hamilelikte cinsellik bebeğe veya hamilelik halinize asla zararı olmaz. Seks ve orgazm düşük veya erken doğuma yol açmaz. Düşükler esas olarak çocuklarda kromozomal anormalliklerden kaynaklanır. Hamilelik sonrası orgazmlar rahim duvarının kasılmasına neden olur. Bu kasılmalar ise doğuma neden olmaz. Seksten sonra uzanmak orgazmın kasılmasını sağlar. Bununla birlikte, bazıları hamileliğin son haftalarında erkek ejakülatın daki prostaglandinlerin doğum için hormonal katalizör olabileceğine inanmaktadır. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyesi üzerine özellikle erken doğum öyküsü varsa son birkaç hafta içinde cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekebilir. Cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalık ile enfeksiyon, hamilelik sırasında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Risk faktörlerinin varlığında kondom kullanılması veya cinsel ilişkiyi durdurması önerilir. Hamilelikte cinsellik ile ilgili korkular ilk bebek deneyiminde fazla olsa da ikinci çocuktan sonra azalmaktadır. Bunun sebebi ilk bebekte hem annenin hem babanın oldukça tecrübesiz olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden hamilelikte cinsellik için doktor ile konuşulması önerilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu