Hamilelik

Hamilelik Öncesi Kullanılması Gereken Vitaminler

Hamilelik Öncesi Kullanılması Gereken Vitaminler Nelerdir? Hamilelik öncesi kullanılması gereken vitaminler bebek ve anne sağlığını etkilemektedir. Bazı anne adayları vitamin ve mineral yönünden zengin içerikli besin tüketiminin yeterli olduğunu düşünmektedir. Ancak tek başına yeterli değildir.

Hamilelik Öncesi Kullanılması Gereken Vitaminler Nelerdir? Bebek gelişimi için vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bebek gelişimi ve anne sağlığı için gereklilik halindedir. Beyin, omurilik ve kemik gelişimini doğrudan desteklemektedir. Doktorlar folik asit, D vitamini, demir, kalsiyum, çinko, c vitamini, B6 – B12 vitamini önermektedir. Vitaminleri tablet formunda yutmakta zorlanıyorsanız farlı alternatifleri tercih edebilirsiniz. Hamilelik öncesi kullanılması gereken vitaminleri, mineralleri ve sınırlı dozajları yazımızda inceleyebilirsiniz.

Hamilelik Öncesi Folik Asit Kullanımı

Hamilelik öncesi folik asit kullanımı yaygındır. Folik asit, B vitamini türevlerinden birisidir. Başlıca görevleri içerisinde DNA yapımı, hücre onarımı, kan yapımı yer almaktadır. Hamilelik öncesinde kullanıma başlanılması tavsiye edilmektedir. Hamileliğin 3. Haftasında nöral tüpte beyin ve omurilik gelişimi başlamaktadır. Eksikliğinde bu bölgede kusur oluşabilmektedir. Çoğu anne adayları gebeliğini fark etmeden nöral tüp defektleri yaşamaktadır. Bundan dolayı hamilelik öncesinde günlük 400 mcg folik asit alınması tavsiye edilmektedir. Nöral tüp hamileliğin 10. haftasından sonra kapanmaktadır. Bundan dolayı hamileliğin ilk 3 ayında da kullanımı sürdürmelisiniz.

Hamilelik Öncesi Omega 3 Kullanımı

Hamilelik öncesi omega-3 kullanımı anne ve bebek sağlığını desteklemektedir. Bebeğin beyin gelişimi, gözde retina oluşumu ve sinir sistemini olumlu etkilemektedir. Hamilelik öncesi ve sürecinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Bazı anne adaylarına Omega 3 içeren besinler yeteri kadar etki etmemektedir. Mutlaka Omega – 3 takviyeleri almalısınız. Erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek riskini düşürmektedir. Takviye kullanımı ve günlük maksimum dozajını eczacınıza danışmalısınız.

Hamilelik Öncesi İyot Kullanımı

Hamilelik sırasında annede iyot eksikliğinden kaynaklı tiroit hormon yapımını azalmaktadır. Bu durum anne karnındaki beyin gelişimi etkilemektedir. Bebeklik ve erken çocukluk döneminde beyin hasarı ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca hipotiroidi hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Anne adayları iyot eksikliğinden korunması gerekmektedir. Hamilelik öncesi iyot kullanımı besinlerden karşılanabilmektedir. Tiroit hastalığı bulunan anne adayları ise mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. İlaç dozu, beslenme şekli ve iyot kullanımı düzenlenmelidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu