Hamilelik

Gebelikte Şeker Yükleme Testi

Son yıllarda tartışma konusu haline gelen hamilelikte şeker yükleme testi pek çok anne adayının merak ettiği konular arasında yer alır.

Gebelikte şeker yükleme testi anne adayındaki gebelik şekerini işaret edecek bir gelişme olarak görülür. Bazı anne adaylarında hamilelik döneminde şeker seviyesinde yükselme olabilir. Bundan dolayı gebelik döneminde yirmi dördüncü ile yirmi sekizinci haftalar arasında yapılan şeker yükleme testi ile bu durum ortaya çıkarılır. Bu test aynı zamanda şeker su testi olarak da bilinir. Yapılan test ile birlikte vücuttaki temel enerji kaynağı olan glukozun kullanılabilirlik seviyesi ölçülür.

Hamilelikte Şeker Yükleme

Hamilelik öncesinde şeker hastası olmayan bir anne adayının bu süreçte şeker hastalığına yakalanma ihtimali vardır. Gebelik şekeri olarak isimlendirilen bu durum yaklaşık olarak her on kadından birinde ortaya çıkabilir. Eğer böyle bir durum tespit edilirse bu aşamada anne adayının diyetinde değişiklikler yapılır ve kan şekerinin daha fazla yükselmesine engel olmak için çaba gösterilir.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

Diğer adı ile glukoz tolerans testi hamilelik döneminde doktor tarafından genellikle ofisinde yapılır. Bu test esnasında hamile olan kadına bir bardak şekerli sıvı verilir. Bu sıvının tadı içerisine şeker karıştırılmış kolaya benzer. Sıvı bittikten sonra bir saat boyunca kan şekeri kontrol edilir ve iki saat boyunca ofiste oturulması gerekir. Ayrıca bekleme süresince yemek yemek de yasaktır.

Hamilelikte şeker yükleme testi yaptırmadan önceki son üç günde günlük en az yüz elli gram karbonhidrat tüketilmesi gerekir. Bunun yanı sıra testin yapılacağı günden bir önceki akşam saat 22.00’dan sonra da bir şey yenilmemelidir. Bu süre içerisinde sadece belli bir miktarda su içilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu