Sağlık

Fallop Tüplerinin Tıkanma Nedenleri

Fallop Tüpleri

Kadınlarda görülen kısırlığın en önemli sebeplerinden biri tüp tıkanıkları dır. Tüp tıkanıklıkları tıp dilinde tubal faktör olarak adlandırılmaktadır.

Tek Tüp Tıkanması

Tek tüp tıkanması durumlarında tıkalı olan tüpteki yumurta hücresirahime ulaşamaz, bu durumda yalnızca açık olan tüpteki yumurta hücreleri rahime ulaşır. Bu durumdaki bir kadın hamile kalabilir. Ancak her iki tüpü de açık olan kadınlara göre hamile kalmaşansı daha düşük olmaktadır.  Tek tüpü tıkalı olan kadının yaşı genç ise normal yollardan hamile kalmasına çalışılır. Ancak anne adayının yaşı geçmişse bir an önce tüp bebek tedavisine başvurulması gerekmektedir.

Her iki tüpün de tıkalı olması

Her iki tüp tıkalı olduğu zaman bir kadının normal yollardan hamile kalma şansı bulunmamaktadır.

Tüplerin tıkalı olmasının nedenleri;

Tüplerin tıkalı olmasının nedenleri çok çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Tüp kanallarının kapalı olmasına enfeksiyonlar, endometriozis, septik abortus, dış gebelik ameliyatları, myomlar ve seyrekte olsa doğuştan tek tüp veya hiç tüp olmaması gösterilmektedir. Tüplerin tıkalı olmasıkesinlikle kadında yumurtlamayı engellemez, ancak kapalı tüplerden dolayı yumurta hücresi rahime ulaşıp spermle buluşamadığından döllenme dolayısıyla da gebelik olmaz. Tüplerin kapalı olmasıherhangi bir ağrıya veya başka bir şikâyete sebep olmaz; bu durum yalnızca çocuk sahibi olamama durumunu beraberinde getirmektedir. Bunun yanında tüplerde tıkanma olması adet düzensizliği, ağrı, akıntı gibi şikayetlere de sebep olmamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu