Sağlık

Adet Sancısı Neden Olur

Adet Sancısı

Adet sancıları adet evrelerinde şiddetli rahim kasılmaları sebebiyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu kasılmalar süresinde meydana gelen prostaglandinler adlı kimyasallar rahim kasılmalarının daha güçlü ve sancılı ilerlemesine sebep olabilirler. Prostaglandinler bunun yanında bulantı, kusma gibi farklı bir takım şikayetleri de meydana çıkartabilirler.Adet ağrıları adet evresinin bir iki gün evvelinden başlar ve adet bitene kadar devam eder. Konu ile ilgili jinekoloji doktorları adet zamanlarında yükselen bu şikâyetlerin çok başka bir hastalığın izlerini de taşıyor olabileceğini belirterek adet şikâyetleri eğer ki artarak devam ediyorsa uzman bir jinekolog hekime başvurulması gerektiğini söylüyorlar.

 

Hafif Sancılar

Adet dönemlerinde rahmin yapısı gereği rahim kasılmalarından kaynaklı hafif seyirde devam eden ağrıların olması olağandır. Fakat eğer adet sırasındaki ağrılar çok şiddetliyse ve sürekli artan bir ivme sergiliyorsa farklı hastalığın sinyalleri olup olmadığını anlamak için bir muhakkak bir jinekoloğa başvurulmasında fayda olacağını düşünüyoruz.

 

Adet Dönemlerinde Ortaya Çıkan Şikâyetler

Adet dönemlerinde ağrıların yanında görülen diğer belirtileri şu şekilde olmaktadır.

  • Bulantı
  • Kusma
  • İshal
  • Kabızlık
  • Karın şişliği
  • Baş ağrısı
  • Sersemlik hissi

 

Bu belirtilerin haricinde adet başlaması öncesi görülen vücutta oluşan şişlik ve anksiyete duygusu ile kendini gösteren PMS dönemleri adet evresi boyunca ortaya çıkan ağrılardan farklı bir konu olup bu sancılar genellikle âdetin başlaması ile beraber son bulmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu