Anne-Çocuk

Bebek İçin En iyi ve Doğru Emzirme Teknikleri Nelerdir?

Bebek İçin En iyi ve Doğru Emzirme Teknikleri Nelerdir? Emzirmenin ne kadar önemli olduğunu anneler bilirler. Bebeği korur besler ve sağlıklı büyümesini sağlar. Ama birkaç dakikalık emzirme faaliyetini mutlulukla icra eden anne, rahat olmalı belini ve sırtını rahat yastıklara dayamalı.

Bebek İçin En iyi ve Doğru Emzirme Teknikleri Nelerdir? Bebek emzirme sırasında anneye çok yakın olmalı. Bebeğin pozisyonu anneye doğru dönmüş şekilde olmalı. Bebeğin rahat bir şekilde sütü emmesi için vücut ve başının eşit düzeyde olması gerekiyor. Bebek rahat pozisyonda olmazsa, süt emmeyi keser. Anne rahat pozisyonda değilse bebeği de rahatsız eder.

  • Emzirme pozisyonu gaz yapmayan
  • Yeni doğan emzirme Teknikleri
  • Doğru emzirme pozisyonu
  • Doğru emzirme Teknikleri Resimli
  • C tekniği ile emzirme
  • Emzirme Pozisyonları ve Teknikleri Nelerdir
  • Doğru Emzirme tekniği
  • Emzirme Eğitimi

Emzirmeye Hazırlık

Anne, emzirme öncesinde elle meme kontrolü yaparak dolgunluğu incelemelidir. Memede oluşabilecek sertlikler, yumuşak ve sıcak bez presi ile düzeltilebilir. Sıcak su torbası kullanılarak da sert alan kısa sürede yumuşatılabilir. Emme sürecinde akışı destekleyici olarak, annenin memeye masaj yapması yararlı olabilir. Eller iyice yıkanmalı ve emzirme öncesi bebeğin emeceği bölgeler temizlenmelidir.

Bebek Pedal Çeviriyor?

Bebeklerde aşırı gaz varsa, tepkisini nasıl göstereceğini bilmez ve sanki bisiklet sürüyormuş gibi ayakları ile olmayan pedalları çevirir. Bacaklarını karnına çeker, ağlar bazen de bağırır. Bu durumda bebeği hafifçe kaldırın, omuzlarınıza karnı gelecek şekilde tutun ve sırtını okşayıp çok hafif darbelerle masaj yapmaya devam edin. Bebek kısa sürede gazını çıkaracak ve rahatlayacaktır çünkü bebek sütü emerken havayı da yutmaktadır.

Her Emzirmeden Sonra Gazını Alın

Bebeği her emzirme faaliyetinden sonra dikkatle göğsünüze yatırıp sırtını sıvazlayın, gaz çıkana kadar hafif darbelerle sırtına vurun. Bebek doyunca uyumak ister, onu alın ve başı yukarıda olacak şekilde yatırın. Yastıksız Hint Fakirleri gibi dümdüz yerde yatırmayın. Başının gövdeden yukarıda olması midesi için faydalıdır. Bebeğin başını ortalama olarak 15 derece yukarıda tutmaya çalışın. Bebeği emzirirken, sütü çekmeye devam etmesi için ona hafif tonla şarkılar söyleyebilirsiniz. Şarkıları algılamaz diye düşünmeyin, bebekler yer yüzüne inen en saf ve anlayışlı varlıklardır. Bebeği emzirirken çok sinirli iseniz bu duygunuz bebeğe de sirayet eder. Tepkisini de huysuzluk ederek gösterir. İnanmıyorsanız deneyin.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu