Hamilelik

Doğum Sonrası Çatlak  Neden Olur, Nasıl Geçer?

Doğum Sonrası Çatlak  Neden Olur, Nasıl Geçer? Hamilelik döneminde deri çatlakları oluşumu sık görülen problemlerdendir. Sizler de doğum sonrası çatlak tedavisi hakkında bilgi almak için makalemizi okumalısınız.

Doğum Sonrası Çatlak  Neden Olur, Nasıl Geçer? Doğum sonrası çatlak tedavisi, hamilelik döneminde deri çatlakları oluşan annelerin merak ettiği konular arasındadır. Çoğu anne adayı hamilelik döneminde bel, karın, basen ve göğüs bölgelerinde deri çatlağı oluşmasını sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Bu dönemde oluşan çatlaklar sağlık açısından bir problem oluşturmasa da çatlak görünümü kişileri oldukça rahatsız edebiliyor. Doğum sonrası deri çatlaklarından kurtulmak bazı yöntemler ile mümkündür. Peki, doğum sonrası çatlak tedavisi nasıl olur?

Doğum çatlakları, hamilelik döneminde birkaç sebep nedeniyle oluşmaktadır. Gebelik döneminde kilo artışı yaşandığı ve de hormonal değişikler ile karşılaşıldığı için cilt gerilebilir. Cildin gerilmesi de deri çatlaklarının oluşumuna neden olmaktadır.

Doğum Çatlakları Neden Olur?

Doğum çatlakları neden olur? Hamilelik döneminde ve de doğum sonrasında özellikle göbek ve kalça bölgelerinde yoğun çatlaklar oluşmaktadır. Gebelik döneminde özellikle son aylara doğru karnın gerilmesi ile birlikte deri çatlamaya başlar. Bu dönemde kilo alınması da çatlak oluşmasına bir sebeptir. Bu çatlaklar doğum sonrasında da oluşabileceği için doğumdan belli bir süre geçtikten sonra deri çatlaklarının tedavisine başlanmalıdır.

Doğum Çatlakları Nasıl Geçer?

Doğum sonrası deri çatlaklarında kurtulmak isteyen anneler “doğum çatlakları nasıl geçer?” sorusuna yanıt arıyor. Öncelikle doğum çataklarının tedavisi için hamileliğin sonlanması beklenilmektedir. Deri çatlakları ilk olarak kırmızı renkli bir görünümde olup daha sonra beyazlaşmaktadır. Eğer deri çatlaklarınız kırmızı renkte ise lazer tedavisi ile çatlaklarınızdan kurtulmanız mümkünüdür. Deri çatlarınız beyaz renkte ise dermaroller veya fraksiyonel lazer tedavisi önerilmektedir.

Doğum çatlaklarının tedavisinde kullanılan dermaroller ve lazer yöntemlerinin dışında evde doğal yağlar kullanarak çatlak görünümünü azaltmak da mümkündür. Deri çatlağı problemi yaşadığınız bölgeye doğal zeytinyağı, kakao yağı, kantaron yağı, melisa yağı gibi yağlar ile masaj yapabilirsiniz. Eğer çatlaklarınız kızarıklık halinde ise bu yağları kullanmak çatlak görünümünü ortadan kaldıracaktır. Fakat çatlaklarınız beyaz renkte ise bahsettiğimiz diğer doğum sonrası çatlak tedavilerine başvurmalısınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu