Eğitim & Kurs

Çok Ders Çalışmak Mı, Etkili Ders Çalışmak Mı?

Çok Ders Çalışmak Mı, Etkili Ders Çalışmak Mı? Sınava hazırlanan çocuklarda ve ailelerinde genellikle ders çalışmak ile ilgili bilinmezlik, karamsarlık gibi duygular hakimdir.

Çok ders çalışmak mı yoksa etkili ders çalışmak mı sorusunun yanıtı sınava hazırlık sürecinde önemli hale gelir. Burada önemli olan nokta çalışma başında geçirilen sürenin ne kadarlık kısmının verimli olduğudur. Bu sayede motivasyonun ve dikkatin derste olduğu zaman dilimi ortaya çıkacak, bu süre içerisinde öğrenilen konular daha kalıcı hale gelecektir. Eğer öğrenci sınava hazırlanırken ders başında çok fazla zaman geçirmesine rağmen sınavdan sürekli başarısız notlar alıyorsa bu durum ders çalışmanın verimli geçmediğini gösterecektir. Bunu önlemek için ailelerin ve öğrencilerin iş birliği içerisinde hareket etmeleri fayda sağlayacaktır.

Etkili Ders Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Verimli ve etkili ders çalışmak okul yaşamını daha başarılı hale getirecektir. Odaklanma seviyesinin maksimum olduğu bu çalışma şeklinde dışarıdan gelen uyarıların dikkate alınma olasılığı son derece azdır. Öğrenci doğrudan derse odaklanır ve ders haricinde hiçbir şey dikkati dağıtmaz. İki saat ders çalışmaya kıyasla bir saat verimli çalışmak her zaman daha avantajlı olacaktır. Bu kişiler sosyal hayatlarında daha fazla sorumluluk alacak ve aldıkları sorumlulukları sorunsuz şekilde yerine getirecektir. Böylece verimli ders çalışmanın kişilik üzerinde her zaman olumlu etkileri olacaktır. Bu nedenle ne kadar çalıştığından çok nasıl çalıştığına önem vermek her zaman daha faydalıdır.

Etkili Ders Nasıl Çalışılır?

Verimli ders çalışmak için çalışmaya başlamadan önce plan yapılmalı ve ona sadık kalınmalıdır. Programa uyarak ilerlemek her zaman daha verimli olacaktır. Hangi saat aralığında hangi konuya çalışacağını bilmek performansın artmasını sağlar. Mola saatlerinin de ihmal edilmediği programa eksiksiz olarak uyulmalıdır. Ancak çok sık mola vermemeye ya da aralıksız ders çalışmamaya dikkat edilmelidir. Genellikle motivasyonun yüksek olması nedeniyle ders çalışmak için sabah saatleri tercih edilmelidir. Çalışma tamamlandıktan sonra konuya hakimiyeti ölçmek adına konu sonu testleri çözülerek tekrar yapılmalıdır. Eğer anlaşılmayan bir konu varsa ihmal edilmemeli, en kısa süre içerisinde tekrar gözden geçirilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu