Sağlık

Bitkisel Yağlar Faydalı Mıdır?

Doğanın mucizesi olan bitkisel yağlar hakkında pek çok rivayet vardır. Ancak bitkisel yağlar tabii ki oldukça sağlıklıdır.

Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Bitkisel yağ denilince akla ilk gelen ayçiçeği yağıdır. Mutfakların demirbaşıdır. Daha sonra zeytinyağı, mısır yağı ya da fındık yağı gibi yağlar gelir. Ancak bitkisel yağlar bunlarla sınırlı değildir. Hemen hemen tüm meyvelerin, kuruyemişlerin ya da otların yağı vardır. Şifa amaçlı olarak bu yağlar çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Bitkisel yağlar faydalı mı derseniz genel olarak evet. Ancak tüm bitkisel yağların faydalı olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü bazı yağlar yüksek oranda doymuş yağ içerebilir. Bunları bilerek dikkatli kullanmak gerekir.

Örnek vermek gerekirse palm yağı palmiyeden elde edilen bitkisel bir yağdır. Ancak yarısı doymuş yağ olduğu için sağlıklı değildir. Hindistan cevizi yağı da %80 oranında doymuş yağ içerir. Bu oran tereyağı kadar vardır. Yani her bitkisel yağ sağlıklı değildir.

En Çok Kullanılan Yağlar

Mutfaklarda yağlar her yemeğe girer. Bu yüzden yağ seçimi oldukça önemlidir. Mutfakta kullanacağınız en sağlıklı yağ zeytinyağıdır. En sağlıklı doymamış yağ olarak nitelendirilir. Ancak bir gram yağın ortalama 9 kalori olduğunu unutmayın. Sağlıklı diye zeytinyağı tüketimi de abartılmamalıdır. Zeytinyağında da az miktarda doymuş yağ vardır. Çok tüketilirse zararlı olabilecektir. Bunun için önlem olarak süt ürünlerinin yağsız olanlarını tercih edebilirsiniz. Böylece vücuda doymuş yağ için fırsat tanırsınız.

Bitkisel Yağların Faydası

Bitkisel yağların çeşitleri oldukça fazladır. Dolayısıyla faydaları da çok yüksektir. Mesela yazın daha çok bronzlaşmak için kakao yağı, nemlendirici olarak badem yağı ya da yaralar için kayısı çekirdeği yağı kullanılır. Faydalı bitkisel yağlar amacına uygun kullanıldığı sürece faydasını göreceksiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu