Sağlık

Karanfilli Çayın Faydaları

Tadıyla ve kokusuyla herkesin severek kullandığı karanfil ile hazırlanan çaylar da son derece insanların sağlığı için faydalıdır.

Karanfilli Çayın Sağlığa Faydaları

Uzun yıllardır karanfilli çay şifa kaynağı olarak kullanılır. Çevresel etkenlerden sağlığa etkilerine kadar insanların pek çok alanda kullandığı bir bitkidir. Karanfil isteyenler tarafından direkt ya da yağ olarak tüketilir. İsteyenler de çay olarak tüketerek karanfilin faydalarından yararlanabilir.

  • Grip ya da soğuk algınlığı hastalığının ilk belirtileri arasında tıkanmış bir göğüs yer alır. Göğüs tıkanıklığı nedeni ile oluşan balgamların tedavisinde karanfilli çay oldukça önemlidir. Karanfilli çay güçlü bir tıkanıklık önleyici ve balgam söktürücüdür. Bu sayede de hastalıkların rahatsız edici etkisinden kurtulmanız sağlanır.
  • Karanfilli çay K ve E vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu vitaminler de bakteriye bağlı enfeksiyonlar ile savaşır. Bu nedenle de ateş vakalarının önlenmesinde önemli rol oynar. Karanfilli çayın faydaları içerisinde ateş düşürücü etki sağlaması yer alır.
  • Diş acısı çeken pek çok kişi acısını hafifletmek için karanfil kullanır. Çünkü karanfil hem diş hem de diş eti ağrılarının azalmasında önemli bir rol oynar. Karanfilli çay tüketerek de kişilerin diş hassasiyetinin acıya neden olması önlenir.
  • Ağır yemeklerden sonra içilen çayı karanfille buluşturmak da kişilerin rahatlamasına olanak sağlar. Çünkü karanfil sindirime yardımcı bir bitkidir. Bu nedenle de karanfilli çayı midenizi rahatlatmak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
  • Ağız kokusuna neden olan pek çok bakteri bulunur. Bu bakterilerinin oluşumunun engellenmesinde de karanfil kullanılır. Karanfil sayesinde ağız kokularından kurtulabilirsiniz. Günde bir fincan düzenli olarak karanfilli çay içmek, sizde bulunan ağız kokularının yok olmasında yardımcı olur. Bu sayede de rahat gülüşlere sahip olmanız da elde edilir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu