Hamilelik

Beslenme Çantası İçin Pratik Ve Sağlıklı Öneriler

Çocukların vakitlerinin büyük çoğunluğunun okulda geçmesi beslenme çantası için verilen önemin daha da artmasına neden olmaktadır. Doğru beslenmek zihin performansını artırdığından dolayı çocuklar için sağlıklı bir beslenme programının oluşturulması gerekmektedir. Bunun için kahvaltı ile başlayan beslenme programı gün içerisinde de sağlıklı şekilde devam ettirilmelidir.

Ara öğün denilince genellikle çocukların aklına ilk olarak abur cubur gelse de bunun yerine çocuklara meyve, badem, süt, ceviz ve fındık gibi sağlıklı atıştırmalıklar verilmelidir. Bu sayede gün içerisinde çocukların hem vitamin hem de mineral ihtiyaçları karşılanmaktadır. Üstelik yoğun fiziksel aktiviteleri için de enerji kaynağı sağlanmış olmaktadır.

Çocuklar İçin Beslenme Çantası Menüleri

Çocuklar için beslenme çantası önerileri çeşitlilik göstermektedir. Buna yönelik olarak verilen menülerden birinin içerisinde tam tahıllı ekmekle hazırlanan tavuklu ve sebzeli sandviç, ayran, bir dilim kek yer almaktadır. Kekin evde hazırlanmış olmasına özen gösterilmelidir.

Beslenme çantası menüleri genellikle peynirli tost ya da sandviç, bir ayran, küçük salata ya da söğüş ve kuru meyve karışımından meydana gelmektedir. Genellikle çocuklarda beyaz ekmek yeme alışkanlığı bulunmakta ve bu alışkanlığın yerini tahıllı ekmeğe bırakması sağlanmalıdır. Sandviç ya da tost için kullanılacak peynirin seçimi çocuk tarafından yapılmalıdır. Bu sayede çocuk beslenme çantasındaki peynirli tostunu daha çok severek yemektedir.

Çocuğun Beslenme Çantasında Neler Olmalıdır?

Okulda başarılı olmanın yolu sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçmektedir. Bunun için çocukların beslenme çantasındaki besinler arasında çocukların seveceği sandviçler mutlaka olmalıdır. Bunun yanı sıra elma, üzüm, muz gibi yemesi kolay olan meyveler, az şekerli ve kuru meyveli ev yapımı kek, taze sıkılmış meyve suyu, kefir ayran gibi içecekler mutlaka olmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu