Sağlık

Alkol ve İşlem Görmüş Etler Kanser Riskini Artırıyor

Uzmanlar kanserden tam olarak korunmak için alkol ve işlem gören etlerden uzak durulması gerektiğini açıkladı. Yapılacak açıklamaya göre alkol ve işlem görmüş etler kanser riskini arttırıyor.

Uzmanlar kanserden kaçınmak için bu tür etlerin tüketilmesinin kesilmesini önerdi. Kanserle mücadeleye yönelik olarak tavsiyelerde bulunan WCRF, düzenli alkol ve işlem göre et tüketiminin kansere doğru orantılı olduğunu aktardı. Yapılan araştırmalara göre bu tür etlerin tüketilmemesi ile hastalık riskini yüzde 40’a kadar düşebiliyor.

Alkol Kullanmayın

Kanseri tam olarak önleyebilmek için alkol kullanılmamasını söyleyen uzmanlarda, son dönemlerde yapılan araştırmalarda alkol ile içerisinde meme, karaciğer ve bağırsak kanserlerinin yer aldığı zararlı hastalıkları ortaya çıkardı. Alok ve kanser ilişkisi uzmanlar tarafından doğrulandı.

Uzmanlar sucuk, pastırma gibi işlenmiş durumda yer alan et türlerinden bütünüyle kaçınılmasını isterken, kırmızı et tüketimini de haftada yarım kilogramı geçmeyecek şekilde ve küçük porsiyonlar olarak azaltılabileceğini söyledi. Uzmanlar ayrıca, işlem görmüş et tüketimini azaltarak bağırsak kanseri riskinin düşürülebileceğini açıkladı.

Obezite Sorunu

Daha önceleri 7 kanser türüne sebep olan obezite sorununun bugün 12 kanser türüne yol açtığı açıklandı.  WCRF’nin tavsiye listesinin en başında ise, aşırı kilodan kaçınmak bulunuyor. Obezitenin yakın zamanda kanser riskini arttırma konusunda sigarayı geçeceği belirtilen açıklamada arasında, daha fazla meyve ve sebze tüketilmesi, öneriliyor. Açıklanan liste üzerinde beslenme için vitamin ve mineral kapsüllerine tamamen güvenilmemesi ve normal gıda tüketilmesi tavsiye edilmiştir. Tütün kullanımını tam olarak engelleyerek, sağlıklı beslenerek ve fiziksel aktivite durumlarını artırarak kanserin yüzde 40’a kadar önlenebilir hale gelebileceğini söyledi. Bu yüzden alkol ve işlem görmüş etler ve kanser ilişkisi de bu sayede aydınlatılmış oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu