Sağlık

Akşamdan Kalmalığa Ne İyi Gelir

Akşamdan Kalmalığa Ne İyi Gelir

Bol içkili geçen ve sonunda sızılan gecelerin sabahı ortaya çıkan bir beladır akşamdan kalmalık. Yüksek derecede baş ağrısı, yorgunluk, susuzluk, huzursuzluk, konsantrasyon bozukluğu, ışık ve ses gibi dış etmenlerin kişiyi rahatsız eder hale gelmesi şeklinde kendini belli eder.

Belirtilerin çoğu genellikle dehidrasyondan, yani vücuttaki aşırı su kaybından kaynaklanır. Alkol kana karıştıktan sonra bir miktarı nefes ile dahi atılabilir, fakat vücut olabildiğince alkolü atabilmek için suyu kullanır. Vücuttaki su ile karışan alkol boşaltım sistemiyle atılır. Bu yüzden alkol alınan zamanlarda atılan idrar miktarı yüksek olur. Vücut alkolü atmak için terleme yolunu da kullandığından terleme miktarı aynı şekilde yüksek olur.

Uyanıldığında ağız ve boğaz kuruluğu görülmesinin nedeni de aynı şekilde dehidrasyondur. Midedeki asit salgısının alınan alkol nedeniyle normalden fazla olması sonucu da mide bulantısı görülür.

Akşamdan kalmalık durumunda baş ağrısının temel nedeni henüz tam olarak biliniyor sayılmaz. Fakat alkolün vücudu bu şekilde susuz bırakıp, damarları genişletmesi sonucu kan basıncının düşmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Alkol aldıktan sonra yanakları pembeleşen kişilerde baş ağrısı görülme olasılığı daha yüksektir. Bunun haricinde kadınlarda erkeklerden daha yüksek oranda baş ağrısı görülür.

Akşamdan kalma olmamak için sabah bu halde uyanıldığında yapabilecek çok fazla şey yoktur. Önemli olan gece nasıl tedbirler alındığıdır. Gece alkol ile birlikte bol su tüketmek baş ağrısı başta olmak üzere çoğu belirtiyi önleyecektir.

Baş ağrısı çoğu zaman kafayı yataktan kaldıramayacak kadar yüksek olabilir. Bu durumda gece kusulmuş ve mide boş ise bir şeyler yedikten sonra yeterince su içerek uyumaya devam etmek en iyi yöntemdir. Yemek için isteğiniz yoksa çok fazla zorlamayın. Karbonhidrat değil, ufak şeker takviyeleri, vitamin ve mineral içeren besinler tercih edin.

Fakat uyuyacak vaktiniz yoksa, işe veya okula gitmeniz gerekiyorsa bunu en aza indirmeniz için kendiniz bir şeyler yapabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk iş bolca su içmek olmalıdır. Maden suyu tüketmek daha faydalı olacaktır. Kaybedilen vitamin ve mineralleri olabildiğince almanız gereklidir. Baş ağrısı için açlığınızı giderdikten sonra ağrı kesici alın. Mide bulantısını önlemek için ılık su içerisine bir miktar limon sıkarak tüketebilirsiniz. Bu midedeki asit-alkali dengesini sağlayacaktır. Bunların dışında ılık bir duş faydalı olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu