Teknoloji

Windows 8-7=?

Windows 8-7=?

Menü farklılıklarıyla ve eleştirileriyle tanınan Windows 8, üstü kapatılmaya çalışılsada eski sürümlere gönül vermiş olanlar için cahiliye devri olarak adlandırılabilir.
“Windows 8 Kurdum Az Önce Kullanımı Çok Karışık. menüler hep değişmiş. aradığımı bulamıyorum. sanırım yenilik yapıcaz derken berbat etmişler.” Gibisinden birtakım yorumları forumlardan okumak mümkün. Nitekim alışkanlıkların yanında Windown 8’e nazaran düşük sayılan özellikler daha kısa yollarla işlem yapma imkânı sunmuş oluyor.
Windows XP Mode for Windows 7 (Türkçe: Windows 7 için Windows XP Modu: XPM), Windows XP (SP2/SP3) ile uyumlu yazılımların Windows 7 üzerinde Windows XP arayüzüyle rahatlıkla çalıştırılabilmesini sağlayan bir nevi “sanallaştırma” özelliğidir.
Bu özellik Windows XP uyumlu tüm yazılımlar, Windows 7 ile tam uyumlu bir şekilde çalıştırılabilmektedir. Örneğin; Internet Explorer 6, Windows Media Player 9 ya da eski Gomplayer gibi eski sürüm yazılımlar, Windows 7’de kullanılabilmektedir. XPM, Windows Virtual PC özelliğini temel almaktadır. XPM sayesinde, yazılım uyumluluğu 0’e yükselmektedir  XPM, geri uyumluluk olarak da adlandırılabilir. Zaten Microsoft bu özelliği, Windows 7’nin ilk söz konusu olduğu dönemde geri uyumluluk olarak belirtmişti.
Yeni Windows’un menülerindeki karışıklık karşısına eski PC kullananların bir anlık uzmanlaşmış oldukları sistem, dibe vurmuş oluyor. Bazı forumlarda incelendiğinde ise internet kafe sahiplerinin sağlamlığından şüphe duymadıkları yeni sürümü, bir süre sonra eski Windown 7 sürümü ile geridönüşüm içerisine giriştikleri gözlemlenmektedir.
Ayrıca, Windows XP ile uyumlu donanımlar da bu özelliğe dahildirler. Bu özellik, Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate sürümlerinde kullanılabilecektir. Windows XP Modu’nu kullanabilmek için en az 2 GB RAM’e ihtiyaç vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu