Sağlık

Hangi renkte olan meyva daha sağlıklı? Neden?

Hangi renkte olan meyva daha sağlıklı? Neden?

Hangi renkte olan meyve veya sebze daha faydalı? Uzmanlar bununla ilgili kesin bir şey belirtmekte zorlanıyor. Mesela 3 farklı renkli biberin her birinin kendisine has faydalı içeriği bulunmakta; yeşil biberde daha fazla K vitamini, sarı biberde C vitamini ve kırmızı biberde A vitamini bulunuyor.
Diyetologlar ise farklı renkli sebzelerin tüketiminin insan için son derece faydalı olduğunu söylüyorlar. En iyi salata sarı biber, yeşil salatalık ve kırmızı domatesten oluşan salata olarak bilinmekte. Çünkü her rengin kendi faydalı tarafları var.
Kırmızı renkte olan bitkiler – domates, turp, kuşburnu, karpuz, çilek ve b. insan organizmasına oldukça faydalı. Bu renkte olan bitkiler kalp-damar, kas tonusu ve onkoloji hastalarının tedavisinde önemli yere sahip.
Sarı ve turuncu renkte olan bitkiler – sarı biber, şeftali, havuç, mısır ve b.’nın içeriğinde A ve C vitaminleri bulunuyor.
Bu organizmanın temizlenmesi, selülitin karşısının alınması ve lenf sisteminin işine olumlu etki ediyor. Hafızayı ve ten rengini iyileştiriyor.
Yeşil renkte olan bitkiler – salatalık, biber, yeşillik, yüzüm, yeşil çay ve b. bitkilerde K ve C vitaminleri, demir, kalsiyum ve folik asit bulunuyor.
Bu renkte olan bitkiler kalbi iyileştiriyor, stresi azaltıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu