Güzellik

Vücut Bakımında Kuru Fırçalama Uygulaması Nedir?

Vücut Bakımında Kuru Fırçalama Uygulaması Nedir? Vücut bakımı tekniklerinden biri olan kuru fırçalama dünya çapında ünlü isimlerin günlük rutinleri arasında yer alır.

Kuru fırçalama tekniği adı sıklıkla duyulan bir yöntem olup vücudun daha pürüzsüz bir görünüme sahip olmasını sağlar. Çok sayıda cilt problemini de önlemeye yardımcı olan bu uygulama ciltte kan akışını hızlandırır, cildin alt tabakasındaki yağları yumuşatarak selülitleri yok edici etkiye sahiptir.

Kuru fırçalama denildiğinde genellikle pek çok kişinin aklına ilk olarak ölü derilerden arınmak gelir. Bu olumlu etkinin haricinde yapılan işlem ile sinir uçları uyarılacağından kişi kendini yenilenmiş ve daha enerjik hisseder. Bu gibi olumlu etkileri alabilmek için kullanılan vücut fırçasının doğru seçilmiş olması gerekir.

Vücuda Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?

Vücuda kuru fırçalama yapmak için gerekli olan fırçayı bakım mağazasından ya da eczaneden temin edilebilir. Uygulamanın yapılabilmesi için vücudun kuru olması gerekir. Bu koşul sağlandıktan sonra fırça dairesel hareketlerle vücuda masaj yapılarak uygulanır. Tüm vücut fırçalandıktan sonra nemlendirici krem ile bölgelere masaj yapılması gerekir. İsteyen kişiler bu uygulamayı duş almadan önce de yapabilirler. Böylece duş ile vücudun nem dengesi daha iyi sağlanacaktır. Haftada birkaç kere uygulamak fırçalama yöntemi için yeterli olacaktır. Özellikle sabah saatlerinde yapmanın cildi canlandırıcı etkisinin daha fazla olduğu ifade edilir. Derinin her kısmını on kere fırçalamak istenilen etki için yeterli olacaktır. Ancak bu sırada cildin tahriş olmamasına dikkat edilmelidir.

Vücut Bakımında Kuru Fırçalama Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günlük bakım için kuru fırçalama yaparken daha nazik olmaya dikkat edilmelidir. Bu amaçla doğal kılları olan fırça daha etkili olacaktır. İstenilen etkiyi artırmak amacıyla uçucu yağ kullanılabilir. Bu uygulamayı alışkanlık haline getirmek cildin daima sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır. İşlem en az iki dakika sürmeli ve geniş bir alana uygulanmalıdır. Fırçalama sonrasında duş almak kan dolaşımını harekete geçireceğinden tavsiye edilir. Daha etkili olması adına uygulama yapılan fırça iki haftada bir sabunlu su yardımıyla temizlenmelidir. Yıkama sonrasında ıslak kalmamasına özen gösterilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu