Sağlık

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler hangileridir? Daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak adına metabolizmayı hızlandıran besinler ve etkileri öğrenilerek düzenli olarak tüketilmelidir.

Metabolizmayı hızlandıran besinler kilo kontrolünü mümkün hale getirir. Bu besinler ile vücutta ya yakımı hızlanır ve istenmeyen kilolar giderek azalır. Beslenme tarzıyla birlikte bol bol su içmek ve egzersiz yapmak da metabolizmayı olumlu yönde etkileyecektir. Sıklıkla tüketilen ve metabolizmayı daha hızlı çalıştıran besinler şunlardır:

Acı Biber

Yapılan araştırmalara göre acı biber yemek metabolizmanın hızlı çalışması üzerinde %25 oranında etkiye sahiptir. Kırmızı bibere acılığını veren kapsaisin maddesi sindirim sistemini çalıştırır ve kişinin daha fazla terlemesine neden olur. Vücutta kan dolaşımı artar ve bu da beraberinde metabolizmayı hızlandırır.

Tam Tahıllar

Sağlıklı bir kahvaltı sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazları arasında yer alır. Bu kahvaltıda tam tahıllı ekmekler mutlaka yer almalıdır. Bu kapsamda esmer pirinç, yulaf, buğday gibi besinler beslenme programından eksik edilmemelidir. Bunların içerisinde bulunan kompleks karbonhidratlar ve besin değerleri sayesinde insülin seviyesi sabitlenerek metabolizma hızı arttırılır. Bu sayede kilo kontrolü mümkün hale gelir.

Çorba

Yemeklere mutlaka çorba ile başlanmalıdır. Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre obezite ile çorba tüketimi arasında ters orantı vardır. Bu nedenle diyet listelerinde ana yemek öncesinde çorba tüketimi tavsiye edilir. Bunun sebebi ise çorbanın midede geniş yer tutması ve diğer yemeklere daha az yer kalmasıdır.

Yeşil Çay Ve Kahve

Antioksidan özelliği bulunan içecekler arasında yer alan yeşil çay ve kahve yağ yakımını hızlandırır. Aynı zamanda kan şekerini düşürür ve selülitlerde gözle görülür şekilde azalma sağlar. Bu nedenle kahve ve yeşil çay tüketimine öncelik verilmelidir.

Armut Ve Elma

Metabolizmayı hızlı çalıştıran meyveler arasında yer alan armut ve elma kilo vermeye yardımcı olmasıyla bilinir. Bununla ilgili yapılan bir araştırmaya göre gün içerisinde üç tane küçük elma ya da armut yiyen birinin yemeyenlere kıyasla daha hızlı kilo verdiği görülür. Bunun yanı sıra baharatlar, turunçgiller, kalsiyum yönünden zengin besinler de metabolizmayı çalıştırarak sağlıklı şekilde kilo verdirir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu